Gündem
  • 30.11.2007 17:33

UÇAK ACİL DURUM SİNYALİ GÖNDERMEMİŞ

    ANKARA - Atlasjet Havayollarının İstanbul-Isparta seferini yaparken düşen uçağının acil durum sinyali göndermediği belirlendi.
     Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara'daki radar istasyonu, saat 23.23'te uçuş prosedürlerini alması için uçağın Isparta Havameydanı kulesi ile temasını sağladı. Son yaklaşma anına kadar uygulanacak prosedürler bu temasla pilotlara iletildi.
     Daha sonra havalanan uçak, iniş için pisti soluna alarak alçalmaya başladığı saat 01.45'te radardan kayboldu.
     Isparta Süleyman Demirel Havaalanı kulesinin, pilotlara ''yaklaşmaya devam edin'' uyarısı yaptığı sırada uçakla bağlantının kesildiği, ancak bağlantının kesilmesinden önce uçaktan acil durumlar için gönderilen sinyalin gelmediği belirtildi.
     Acil durum sinyalinin Antalya ve Ankara'daki radar istasyonlarının yanı sıra Isparta Süleyman Demirel Havaalanı kulesinden ve bölgede uçuşunu sürdüren uçaklardan da alınabileceği, bu sinyal sayesinde düşen uçağın yerinin çok daha kısa sürede tespit edilebileceği ifade edildi.
     Uçak radardan kaybolduğu sırada, bölgeden transit geçiş yapan çok sayıda uçaktan da bilgi istenmesine karşın, herhangi bir olay ihbarı yapılmadığı kaydedildi.
     Yetkililer, uçağın önce Burdur Gölü'ne düştüğünün zannedildiğini, askeri radarlardan alınan yardımla uçağın koordinatlarının belirlendiğini, ardından da bölgeye gönderilen bir uçak ve bir helikopterin uçağın enkazını bulduğunu belirttiler.
     Uçağın düşmesinin ardından herhangi bir patlama olmamasının ise kısa parkurda uçulduğu için uçakta fazla miktarda yakıt bulunmamasından kaynaklandığı ifade edildi.

İLGİLİ HABERLER