Ekonomi
  • 24.2.2020 12:24

Üçüncü sondaj gemisi geliyor

Bakan Fatih Dönmez duyurdu! Üçüncü sondaj gemisi geliyor

Son dakika haberi: Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin enerji politikasına yön vermeyi amaçlayan ‘3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’ başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez zirvede önemli açıklamalarda bulundu. Dönmez üçüncü sondaj gemisinin birkaç hafta içinde Türkiye'de olacağını ve görev yerinin Karadeniz olacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez '3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'nde enerji sektöründeki gelişmelerle ilgili son dakika açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

Akdeniz'deki arama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Denizde petrol arama ve araştırma faaliyetlerimize hız verdik. Üçüncü sondaj gemimiz birkaç hafta içinde Türkiye'de olacak. Üçüncü gemimiz Karadeniz'de çalışacak. Geminin ismini Cumhurbaşkanımız koyacak.

DOĞU AKDENİZ'DE PLANLARI BOZDUK

Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak Dönmez, "Libya mutabakatı ile sınırlarımızı netleştirmiş olduk. KKTC ve Libya'yı denklemin dışında tutma isteğini bozduk" dedi.

TürkAkım ve Kuzey Akım arz güvenliğine yönelik projeler. Tanap ile Türkiye'ye 16 milyar metreküp doğalgaz gelecek. Elektrik ve doğalgaz hizmetlerinde müşteri memnuniyeti yaparak ölçümler yapıyoruz

BOR REZERVLERİNİN YÜZDE 72'Sİ TÜRKİYE'DE

Bakan Dönmez bor çalışmaları hakkında, "Türkiye dünya bor rezervleri açısından zengin bir ülke. Bilinen rezervlerin yüzde 72'si burada. Geçmişte ham madde olarak satarken, şimdi rafine ürün olarak satabilir haldeyiz. Balıkesir'deki bor karbür tesis 2 yıl içinde devreye girecek. İleriyle dönük arge çalışmalarımızı da devam ettireceğiz." ifadelerini kullandı.

Bor üretirken içindeki lidyumu sanayide kullanmayı planlıyoruz. Yılın son çeyreğinde bor üretirken ortaya çıkan atıklardaki lityumun geri kazanılmasını sağlayacak bir pilot üretim tesisi kurabiliriz


 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER