Medya
  • 28.10.2005 00:01

UĞUR DÜNDAR SERBEST BIRAKILDI

TEKİRDAĞ - Tekirdağ'da çekim yapmak için gittiği bir fabrikada, fabrika sahibinin şikayeti üzerine gözaltına alınan TV programcısı, gazeteci Uğur Dündar ve 5 kişilik ekibi, ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldı.
     Kumbağ Beldesi Jandarma Komutanlığı'nda yaklaşık 3 saat tutulan Dündar, serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada, çekim yaptıkları tuğla fabrikasındaki görüntü kasetlerini de geri aldığını belirtti. Yaklaşık bir aydan bu yana bu işin peşinde olduklarını bildiren Dündar şunları söyledi:
     ''Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'na çekim yapacağımızı ileterek, izin aldık. Bakanlıkça görevlendirilen iki müfettişle fabrikaya gittik. Çekimlere başladık. Fabrika sahibi geldi. Kendisine 10-14 yaş arası çocuklarla ilgili soru sordum cevaplamadı. Daha sonra jandarma geldi ve bizi gözaltına aldı. Götürüldüğümüz karakolda ifadelerimiz alındı. Benim anlayamadığım nokta, oyun oynaması gereken yaştaki çocukların burada çalıştırılması. Hayvan barınmayacak yerlerde kalan bu çocuklar, her türlü sağlık şartlarından uzak bir ortamda çalışıyorlar.''
     Çocukların tamamının Güneydoğulu olduğunu ifade eden Dündar, ''Durumları gerçekten içler acısı. Utanılacak bir durum. Bunun daha da kötüsü, jandarmaya çok yakın bir alanda faaliyet gösteren tuğla fabrikalarında yüzlerce çocuk çalıştırılıyor. Buradaki idareciler bu işi niye görmemişler?'' dedi. Dündar, Bakan Başesgioğlu'ndan izin almalarına karşın ''garip bir davranışla'' engellendiklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER