Gündem
  • 28.6.2020 23:25

Uygur Türkü Ekrem Mehmet Türkçe öğrettiği için öldürüldü

'Uygur akademisyen Doğu Türkistan'da Türkçe öğrettiği için öldürüldü'

Türkiye’de eğitim gören Uygur Türkü Ekrem Mehmet’in, Çin’in toplama kampında işkence sonucu öldüğü öne sürüldü.Türkiye’de eğitim gören ve öğrencilerine Türkçe öğrettiği aktarılan Uygur Türkü Ekrem Mehmet’in, Çin’in toplama kamplarında gördüğü işkencelerin ardından hayatını kaybettiği bildirildi.

'Terörle ilişkisi olan devletler listesi'

Aralık 2017 tarihinde Doğu Türkistan’da Çin yönetimi tarafından resmi ilan çıkarılarak Türkiye başta olmak üzere, Afganistan, Kazakistan, Azerbaycan, Pakistan gibi 26 devlet "terörle ilişkisi olan devletler" listesine eklenmişti.

Bu kapsamda yabancı ülkelerden Urumçi’ye gelen Uygur, Kazak ve diğer Müslümanları kayıt altına almasının yanı sıra hangi ülkelere gittiği, neler yaptığı özellikle de terörle ilişkilendirilen 26 devlete gidip gitmediği hususunda denetimi artırarak Türkiye ve Mısır'dan dönen Uygur Türkü öğrencileri toplama kampı veya hapse mahkum etmişti.


 

Uygur Haber’in aktardığına göre, Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmet, mezun olduktan sonra Doğu Türkistan'a döndü.

Ankara Üniversitesi DTC fakültesi 2012 Yüksek Lisans Öğrencisi #DoğuTürkistan’lı Ekrem Mehmet, Çin’in toplama kampında işkenceler sonucu hayatını kaybetmiştir. Ekrem, vefatından önce Urumçi’deki Maarif Üniversitesi’nde öğretmendi. Suçu Türkiye’de okumuş olmak ve Türkçe öğretmek!

Resim

İLGİLİ HABERLER