Yaşam
  • 29.7.2009 09:27

UZAY DOLMUŞU SEFERE HAZIR

Virgin Galactic’in 200 bin dolara uzay turistlerini taşıyacağı uçak basına tanıtıldı.

Astronot olmadan uzaya çıkmak isteyenler için ilk seferler bu yılın sonuna doğru başlıyor. Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic şirketinin uzaya 200 bin dolara turist taşıyacak uzay aracı SpaceShipTwo’yu 15 bin metre irtifaya çıkartacak olan WhiteKnightTwo (Beyaz Şovalye2) uçağı dün Amerika’da basına tanıtıldı. Deneme seferlerine başlayan uçağı izlemek için binlerce kişi Wisconsin eyaletine akın etti.

İkiz gövdeli Beyaz Şovalye, iki uçağın birleştirilmişi gibi duruyor. Uçağın tam ortasına uzaya altı turist ve iki mürettebat olmak üzere 8 kişiyi taşıyan SpaceShipTwo monte ediliyor. Beyaz Şovalye eylül ayında SpaceShipTwo ile birlikte deneme uçuşlarına başlayacak.

Yıl sonuna kadar da New Mexico’dan ilk uzay seferine çıkacak. İlk yolculuğu Virgin şirketinin sahibi olan Richard Branson, 92 yaşındaki babası ve 89 yaşındaki annesiyle yapacak. Burt Ruthan tarafından geliştirilen Beyaz Şovalye, sırtında SpaceShipTwo ile birlikte havalanacak. 15 bin metre yüksekliğine geldiğinde SpaceShipTwo, motorlarını ateşleyerek Beyaz Şovale’den ayrılacak.

Ünlüler sıraya girdi

Dünyadan 100 kilometre yükseklikte yolcularına 5-6 dakika yerçekimsiz ortam ve pencerelerden uzayı gözlemleme imkanı sunulacak. Toplam iki buçuk saat sürecek olan uzay yolculuğunun bedeli 200 bin dolar olacak. Virgin Galactic şimdiden uzay uçuşları için 300 rezervasyon ve 40 milyon dolar depozit aldı. Uzaya gitmek isteyenler arasında aktör William Shatner, Paris Hilton, fizikçi Stephen Hawking bulunuyor. Virgin Group, uzay yolculukları için 100 milyon dolar yatırdı

Araplar ortak oldu

Virgin Galactic’in yüzde 32 hissesi dün Arap yatırım şirketi Aabar Investment tarafından 280 milyon dolara satın alındı.

Teknik özellikler

Azami ağırlık: 17 tonn Boy: 24 m n Kanat uzunluğu: 43 m n Güç: 4 jet motoru n Azami irtifa 21 bin metre n Üretici firma: Scaled Composites n Kapasite: 6 yolcu n Mürettebat: 2 kişi n Kanat uzunluğu: 8.23 n Boy: 18.29 m n Azami irtifa: 110 km n Maksimum hız: 4 bin 200 km/s

İLGİLİ HABERLER