Gündem
  • 30.8.2014 12:23

Uzaydan görülen tek Türk portresi

Portre, ressam Mustafa Aydemir’in kısa dönem er olarak vatani görevini yaptığı sırada yapılmış ve çalışmada 3 bin asker gönüllü olarak görev almıştı.
Erzincan’daki 59. Topçu Er eğitim Tugayı’nda 1982 yılında 4 ay kısa dönem askerlik yapan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu ressam Mustafa Aydemir öncülüğünde 3 bin gönüllü asker 600 ton ağırlığında taş topladı. Aydemir ve asker arkadaşları 210 ton beton harcı ve 200 ton siyah ve beyaz boya kullanarak, 7 bin 565 metrekare büyüklüğünde bir Atatürk portresi yaptı. 

Erken terhisi reddetti
Eseri sadece 29 günde yaptığını belirten Aydemir, “Tugay komutanı general kısa sürede yaptığımız için çok sevindi ve şaşırdı. Beni yanına çağırarak altına imzamı atmamı söyledi. Ben 3 bin arkadaşımın emeğiyle yaptığımız portrenin altında ulu önderin imzasının olduğunu söyledim. Bunun üzerine askerliğimin bitmesine 25-30 gün olmasına rağmen erken tezkere(terhis) belgesini uzattı. Ben de bunu tezkere almak için yapmadığımı söyleyerek reddettim. Halen böyle uzaydan bakıldığında görülen tek eser olması bana gurur veriyor ama Atatürk’e olan borcumuzu ödemeye bu yetmez” dedi.

İLGİLİ HABERLER