Sağlık
  • 24.7.2009 02:54

UZMANLARDAN HAYATİ UYARILAR...

Cumartesi-pazar kavrulacağız. Akdeniz Ege ve Marmara'da bazı illerde sıcaklıklar 40 dereceyi aşacak. Uzmanlar bu iki gün evden dışarı çıkılmaması ve bol bol su tüketilmesi gerektiği konusunda uyardı...

Akdeniz, Ege ve Marmara iki gün yanacak. Pazar gününe kadar gelen yeni sıcak hava dalgası nedeniyle beş dereceye kadar artan hava sıcaklıkları bunaltacak. Yarın İstanbul ve Antalya'da gölgede 40 dereceyi aşacak. Pazartesiden itibaren sıcaklıklar normale dönecek. İstanbul yine 33 derece olacak. Bu arada Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun önemli bir bölümünde 2 gün yağış yaşanacak. Yağışla birlikte sıcaklıklar 2-3 derece azalacak.

GÜNEŞ YANIĞINA DİKKAT

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Yard. Doç. Dr. Laliz Esin Kadıoğlu, sıcak havalar dolayısıyla vatandaşı uyardı. Kadıoğlu, ultraviyole ışınlarının ciltte yaptığı hasar sonucu ortaya çıkan kızarıklıkların güneş yanığı olduğunu ve bunun genellikle 4 saat güneşe maruz kalma sonucunda oluştuğunu belirterek şöyle konuştu:

SU KAYBINI SUYLA GİDERİN

''Sıcak havalarda terleme yoluyla su kaybı arttığından, vücudumuzun daha fazla suya ihtiyacı olur. Kaybedilen sıvının yerine yeterince sıvı konmaması baş ağrısı, halsizlik, ağız kuruluğu gibi belirtilere yol açabilir. Bu nedenle, yanımızda her zaman su bulundurmalıyız.''

YAZIN EN SICAK GÜNÜ YARIN

Bu yazın en yüksek sıcaklığının yaşanacağı cumartesi günü sıcaklığın Edirne ve Balıkesir'de 39, Ege kıyıları, Aydın ve Denizli'de 43 dereceye kadar çıkması bekleniyor. İstanbul 37, İzmir 40 dereceyi görecek.

10:00- 16:00 ARASI TEHLİKELİ SAATLER

Kadıoğlu, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarından korunma yöntemlerini şu bilgilerle verdi:

Gündüz 10:00 ve 16:00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalı.

Dışarı çıkıldığı taktirde geniş şapkalar, açık renkli kıyafetler giyilmeli.

Dışarı çıkarken güneş ışınlarından korunabilmek için en az 15 faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu kremlerin, dışarı çıkmadan 30 dakika önce uygulanması, yüzme veya terleme durumunda ise 2 saatte bir yeniden uygulanması gerekir.

Ultraviyole koruyuculu güneş gözlükleri kullanılmalı.

İLGİLİ HABERLER