Gündem
  • 22.1.2020 23:59

Valilikten uyarı: Evlere girmeyin

Manisa Valiliği, kentte peş peşe meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların ikinci bir açıklama yapılana kadar evlerine girmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Akhisar merkezli meydana gelen deprem İzmir ve Manisa'da hissedildi. İşte depremle ilgili diğer haberler...

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5.4 şiddetinde deprem meydana geldi. Manisa Valisi Ahmet Deniz, depremde ölü ve yaralı bulunmadığını, metruk haldeki 5-6 binanın hasar gördüğünü söyledi. Manisa Valiliği, ikinci bir açıklama yapılana kadar vatandaşların evlerine girmemeleri uyarısında bulundu.

Depremin merkez üssünün Akhisar'ın Musalar beldesi olduğu belirtilirken, deprem Akhisar ve Manisa'da paniğe neden oldu.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, deprem sonrası kendilerine herhangi bir olumsuz haber ulaşmadığını belirtirken, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Akhisar depremi İstanbul'dan hissedildi

Bu arada deprem İzmir, Manisa, Aydın, Kütahya ve İstanbul'da da hissedildi.

"Çevre illerden de hissedilmesi normal"

İstanbul Üniversitesi Oğuz Gündoğdu, bu büyüklükte bir depremin çevre illerden de hissedilmesinin normal olduğunu söyledi. Depremin büyüklüğünün büyük ölçüde hasar meydana getirmesinin mümkün olmadığını kaydeden Gündoğdu, kendilerine ulaşmış bir bilginin olmadığını ifade etti.

Artçı depremlere dikkat

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, depremin 25 kilometre uzunluktaki bir fay hattında meydana geldiğini söyleyerek Marmara fay hattını etkilemesinin mümkün olmadığını kaydetti. İlgili fay hattının normal bir fay hattı olduğunu ifade eden Tüysüz, 5.4 şiddetindeki deprem sonrası artçı sarsıntıların olabileceği uyarısında bulundu.

"Can kaybı yok"

Manisa Valisi Ahmet Deniz, NTV canlı yayınında depreme ilişkin soruları cevapladı. Ekiplerin bölgeye intikal ettiğini ve ayrıntılı açıklama yapılacağını belirten Deniz, depremde ölü ve yaralı olmadığını söyledi. Deniz, Akhisar'da 5-6 metruk evin hasar gördüğünü kaydetti.

Kızılay ve AFAD ekipleri bölgeye gidiyor

Bazı metruk binaların çöktüğü haberleri üzerine Kızılay ve AFAD ekipleri Akhisar'a hareket etti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER