Asayiş
  • 30.10.2012 14:19

Valililk eylemleri yasakladı

DİYARBAKIR - BDP ile bazı sivil toplum kuruluşlarının ''Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla'' yaptığı çağrılar nedeniyle bu sabah Diyarbakır'daki iş yerlerinden bazıları açılmadı. Güvenlik güçleri başta Diyarbakır E Tipi Cezaevi olmak üzere kent genelinde yoğun önlem alırken, çevre illerden çevik kuvvet ekipleri de takviye olarak getirildi.

Polis telsizinden yapılan anonslarda, Diyarbakır Valiliği kararıyla basın açıklaması, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması ile benzeri eylemlerin yasaklandığı belirtilerek, toplanan gruplara yasağın iletilmesi istendi.

Bu arada iş yerini açan bazı esnafın tehdit edildiği belirtilirken kontak kapatmayan toplu taşıma araçlarından bazıları taşlandı.Öte yandan saat 13.00'te Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde yapılacağı belirtilen BDP Grup Toplantısı nedeniyle cezaevi çevresi polis tarafından bariyerle kapatıldı.

Van'da çoğu işyeri açıldı


Öte yandan kepenklerin kapatılması ve çocukların okula gönderilmemesi istenen bildirilere rağmen, Van'da merkezde bir çok esnaf sabah saatlerinden itibaren iş yerlerini açtı.

Cezaevlerindeki açlık grevine destek amacıyla BDP tarafından alınan eylem kararı nedeniyle Hakkari ve ilçelerinde esnafın çoğu kepenk kapattı.

Muş ve Bitlis il merkezlerinde, bazı esnaf BDP'nin aldığı eylem kararına uyarken, bazıları işyerlerini açtı.
 

İLGİLİ HABERLER