Gündem
  • 31.10.2014 23:39

Ve peşmerge Kobani'ye girdi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'ye gönderilen ve iki gündür Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bekleyen Peşmerge konvoyu, beşli gruplar halinde Kobani'ye girdi.

 

Peşmerge güçleri Urfa'da iki günlük bekleyişin ardından Kobani'ye girdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilen peşmergeler, Urfa'daki iki günlük beklemenin ardından Kobani'ye girdi.

Araçlar, Kobani'ye beşli gruplar halinde ve Yumurtalık Köyü üzerinden geçti. IŞİD'in havan saldırısından korunmak için her 5 peşmerge aracından sonra bir süre beklendi.

Peşmergelerin Kobani'ye girişi öncesinde koalisyon uçaklarının IŞİD'e yönelik bombardımanı da yoğunlaştı.

Özel güvenlik önlemleri

Çukobirlik'in Suruç'taki deposunda bekleyen peşmergeler, akşam 8 sıralarında zırhlı araçlarıyla, depodan çıktı.

Özel harekat polisi ve jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi altında hareket eden konvoyda, aralarında doçka, katyuşa füzesi ve havan topunun da bulunduğu çok sayıda mühimmatın üstü açık şekilde taşındığı görüldü.

Konvoyun geçişi esnasında yol güzergahı karşılıklı olarak trafiğe kapatıldı.

Erdoğan "Konvansiyonel silahlarla ilgili gelişmeleri bekliyorlar" demişti

Bu gelişmeden birkaç saat önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te konuşmuş, peşmergenin iki gündür Şanlıurfa'da 'istirahat ettiğini' açıklamıştı. Erdoğan "Gelen konvansiyonel silahların Kobani'ye girmesinin uygun olmadığına dair aldıkları bir haber üzerine şu anda Kobani'ye henüz girmiyorlar. Biz daha da fazlasını Peşmergelerden bekliyorduk. Özgür Suriye Ordusundan daha fazlasını bekliyorduk ama oraya gidip savaşacakların sayıları ortalama 100'er kişi, 100 Özgür Suriye Ordusundan 100 de Peşmergelerden ayrıca mühimmatı getirenlerin sayılarını da bunlara dahil edecek olursak yaklaşık 150-160 kişi diyebiliriz" yanıtını vermişti.

 

İLGİLİ HABERLER