Ekonomi
  • 16.3.2009 13:56

VERGİ İNDİRİMLERİ YARIN BAŞLIYOR

ANKARA - Resmi Gazete'te yayımlanan Karar ile net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerinde katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi. Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu Karar kapsamında teslim ettikleri konutlar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek.
Özel tüketim vergisi (ÖTV) oranı da, ticari araçlarda yüzde 10'dan yüzde 1'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyen otomobillerde yüzde 37'den 18'e, 250 cm3'ü geçmeyen motosikletlerde yüzde 22'den 11'e, otobüslerde ise yüzde 1'den sıfıra çekildi.
Söz konusu oran minibüslerde yüzde 9'dan yüzde 2'ye, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardan motor silindir hacmi 3000 cm3'ü geçmeyenlerde yüzde 10'dan yüzde 1'e düşürüldü.
Kararname ile elektronik ve beyaz eşyadan alınan yüzde 6,7'lik özel tüketim vergisi de, yine 3 ay süreyle sıfırlandı.
15 Haziran'a kadar ÖTV oranları sıfırlanan ürünler arasında evlerde kullanılan bulaşık ve çamaşır makinaları ile buzdolapları, elektrik süpürgeleri, radyolar, traş makinaları ile video kayıt ve gösterme cihazları yer aldı.
Bakanlar Kurulu, bankalar ve finansman şirketlerince ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla gerçek kişilere kullandırılan tüketici kredilerinde, kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) kesintisini yüzde 15'den yüzde 10'a indirdi. Karar, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

İLGİLİ HABERLER