Dünya
  • 24.1.2020 16:27

Virüsle mücadele eden Çin'den akılalmaz çalışma

Korona virüsünde son durum: Çin'in son hamlesi: 6 günde bitecek...

Çin günlerdir yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) kontrol altına alınmasıyla uğraşıyor. Virüsle ilgili 14 uzmandan oluşan araştırma ekibi kuran Çin, bir yandan da 1000 yataklı hastaneyi 6 günde bitirmek için çaba sarfediyor.

 

 

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsü (2019 - nCoV) taşıyan hastalar için 6 gün içerisinde bin yataklı prefabrik hastane inşa ediyor.

 

 

Ülke genelinde ilaçlama, toplu taşımanın askıya alınması, Wuhan şehir sakinlerine halka açık mekanlarda maske takmaları çağrısı gibi bir dizi önlemler alındı.

Çin medyasında yer alan habere göre, Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsü (2019 - nCoV) taşıyan hastalar için 6 gün içerisinde bin yataklı prefabrik hastane inşa ediyor.

31 Aralık 2019?da Wuhan'da ortaya çıktığı düşünülen virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 25'i geçtiği belirtilirken, vaka sayısının ise 882'ye yükseldiği bildirildi.

WUHAN ŞEHRİ KARANTİNAYA ALINDI

İşte Çin'deki son gelişmeler...

Yetkililerin önlem olarak alınan tedbirleri yayımladığı bildiride Wuhan şehir sakinlerinin, belirli nedenler harici şehri terk etmemeleri, halka açık mekânlarda maske takması gerektiği belirtildi. Ayrıca, uyarıyı dikkate almayanların ilgili kanunlara göre cezalandıracağı da uyarısı da bildiride yer aldı.

ÇİN DIŞINDA DA VAKALAR ORTAYA ÇIKIYOR

ÇİN DIŞINDA DA VAKALAR ORTAYA ÇIKIYOR

Çin'in yanı sırsa, Hong Kong, Makao, Tayvan, ABD, Japonya, Güney Kore ve Tayland'da da teyit edilmiş vakaların bildirildiği belirtildi.

 

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN SEYAHAT UYARISI

 ÇİN SEDDİ'NE VİRÜS YASAĞI

Çin'de yayılmaya başlayana korona (corona) virüsü dünya çapında ses getirdi. Ülkede hızlı şekilde yayılarak salgına dönüşen virüsü taşıyanlar karantinaya alınırken bu kişilerle temas edenler de müşahede altında tutuluyor. Son olarak, Koronavirüs salgını nedeniyle Çin Seddi'nin bazı bölümlerine ziyaret yasakladı.

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN SEYAHAT UYARISI

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs (2019-nCoV) hakkında Türk vatandaşlarına uyarılarda bulundu.

ÇİN SEDDİNE VİRÜS YASAĞI

VUHAN NASIL BİR ŞEHİR?

Çin'den dünyaya yayılmaya başlayan koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan, Pekin veya Şangay kadar ünlü bir şehir olmasa da, dünyanın her yeriyle bağlantılı büyük bir metropol.

VUHAN NASIL BİR ŞEHİR

 

Yerel yönetim kent nüfusunun 11 milyon, Birleşmiş Milletler (BM) verileri ise 8,9 milyon olduğunu söylüyor. Bu sayı neredeyse Londra kadar ve Ankara'nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde.

HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

Çin yönetimi şehirde toplu taşıma hizmetlerini geçici olarak askıya aldı. Şehirden toplu taşımayla dışarı çıkışlar da Perşembe yerel saatle sabah 10.00'dan itibaren kısıtlandı.Wall Street Journal, kentten ayrılan son trenlere bilet alabilmek için insanların birbiriyle yarıştığını, kalabalık tren garından yola çıkan trenlerin neredeyse tüm koltuklarının dolu olduğunu yazdı.

ŞEHİRDEN ÇIKILIYOR MU

 ŞEHİRDEN ÇIKILIYOR MU?

Gazeteye konuşan 25 yaşındaki muhasebeci Lai Xuan, gece saat 2'de eşinin kendisini uyandırarak şehirden çıkışların kısıtlanacağını söylediğini ve bunu duyar duymaz şehirden çıkma isteğiyle gara gittiğini anlattı.Havalimanı da, diğer ulaşım araçları gibi süresiz olarak kapatıldı.

Virüsün yayıldığı tahmin edilen balık pazarı ilaçlama için kapatıldı.

İLGİLİ HABERLER