Ekonomi
  • 22.4.2017 00:00

Volkswagen'e ABD'de 2,8 milyar dolar ceza

ABD'deki  dizel araçlarında yanıltıcı yazılım kullandığı gerekçesiyle şirkete 2,8 milyar  dolar ceza verildi

Alman Otomobil devi Volkswagen'in (VW) ABD'deki  emisyon davasında, şirkete 2,8 milyar dolarceza verildi.

ABD'nin Detroit kentindeki Bölge Mahkemesi Yargıcı Sean Cox, VW'in  dizel motora sahip araçlarında yanıltıcı yazılım kullandığı gerekçesiyle şirkete  2,8 milyar dolar ceza verdiğini duyurdu.

Cox, ayrıca VW ile ABD hükümeti arasında ocak ayında varılan ve toplam  4,3 milyar dolar ceza ödemeyi öngören anlaşmayı da onayladı.

VW'in ABD'li federal kurumlar tarafından üç yıl gözetim altında  tutulacağını bildiren Cox, yaptığı açıklamada, firmanın dizel araçlarında  yanıltıcı yazılımın kullanılmasını "kasti ve büyük bir sahtekarlık" olarak  nitelendirdi.

Cox, Alman hükümetine de seslenerek "VW gibi simgesel bir otomotiv  firmasına zarar veren ve bu olayda sorumluluğu bulunan şirket yöneticilerine dava  açılması gerek." yorumunu yaptı.

VW, emisyon davasında tüm suçlamaları 10 Mart'ta kabul etmişti.

Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel aracında emisyon testlerini  yanıltıcı yazılım kullanan VW'in, bugüne kadar bu araçları geri çağırma ve tamir  etme maliyetleriyle birlikte ödediği cezalar ve tazminat anlaşmalarıyla yaklaşık  25 milyar dolar harcama yaptığı tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABERLER