Medya
  • 24.5.2019 02:28

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a 17 yeni suçlama

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a, ABD'de "Casusluk Kanunu" kapsamında 17 yeni suçlama yöneltildi.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Assange'a, "Casusluk  Kanunu" kapsamında milli savunma bilgilerini yasa dışı yollardan edindiği  gerekçesiyle 17 yeni suçlama yöneltildiği bildirildi.

Assange'ın, ABD ordusunda istihbarat analisti olarak çalışan Chelsea  Manning ile binlerce sayfalık gizli bilgiyi ele geçirdiği öne sürüldü.

Assange'ın Wikileaks üzerinden yayımladığı belgelerde orduya destek  veren gizli kişilerin isimleri ve gizli bilgileri paylaşmasının hem bu kişiler  hem de ABD'ye zarar verebileceği kaydedildi.

Adalet Bakan Yardımcısı John Demers da "Assange, gazeteci değil.  Sorumluluk sahibi hiçbir aktör, gazeteci ya da herhangi bir kişi, gizli kaynaklar  olduğu kişilerin adını bu kişileri büyük tehlikeye attığını bile bile açık  etmez." açıklamasında bulundu.

Belmarsh'a giden süreç

Wikileaks kurucusu Assange, Haziran 2012'de hakkında tecavüz ve cinsel  taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken Ekvador'un  LondraBüyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, 2012'den beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde 11  Nisan'da gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal  etmekten" tutuklanmıştı.

İngiltere'de mahkemenin, ABD'nin iade talebini kabul etmesi durumunda  Assange'ın davayı üst mahkemeye ve oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine  taşıma imkanı bulunuyor. Uzmanlar, Assange'ın iade davasının iki yıla kadar  uzayabileceğini belirtiyor.

Assange'ın kurduğu Wikileaks, 2010'da ABD'nin Irak ve Afganistan'da  işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER