Gündem
  • 27.4.2022 23:09

Ya bana katılın ya yolumdan çekilin diyen Kılıçdaroğlu altılı masayı devirdi

“Ya bana katılın ya yolumdan çekilin” demişti! Kılıçdaroğlu kimlere ne mesaj verdi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin grup toplantısında yaptığı “Ya bana katılın ya yolumdan çekilin” sözleri dikkat çekti. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri adaylık ilanı olarak yorumlanırken, ana muhalefet lideri amacının geniş kitlelere ulaşmak olduğunu dile getirdi. 'Sözleri ittifaka bir mesaj mıydı? Yoksa adaylık ilanı mıydı?' sorusu ise yanıtsız kaldı. İşte detaylar...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin TBMM grup toplantısında söylediği 'Ya bana katılın ya yolumdan çekilin' sözleri adaylık ilanı olarak yorumlandı. Parti içine dönük mesajlarının adresinin, 2023 planları yapan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olduğu belirtildi.

SÖZLERİ İTTİFAKA BİR MESAJ MIYDI?

Gazeteciler Kılıçdaroğlu'na bu çıkışını sordu. Ana muhalefet lideri amacının geniş kitlelere ulaşmak olduğunu dile getirdi. 'Sözleri ittifaka bir mesaj mıydı? Yoksa adaylık ilanı mıydı?' sorusu yanıtsız kaldı.

Kılıçdaroğlu, "Vatanına bağlı bütün kesimleri yol arkadaşım olarak kabul ettim ve onlara çağrı yaptım" dedi.

ADAYLIK İLANI MI?

CHP yandaşı Cumhuriyet gazetesi de Kemal Kılıçdaroğlu'nu aday ilan etti. İlk yorum CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den geldi. Özgür Özel, katıldığı bir programda, "Bu sözler ben adayım anlamına gelir mi?" sorusuna, "Şu an için gelmez. Artık adaysa zaten yayına gelmezdim, konvoy yapar geziyor olurdum. Kesin kazanacaksa aday olacağını kendisi söylüyor. Bunu içinde altılı masanın mutabakatını istiyor." dedi.

6'lı masada çatlak! Cumhuriyet'in manşetinden sonra Ali Babacan'dan sürpriz açıklama

6'lı muhalefet liderlerinin üçüncü buluşmasından üç gün sonra ilk çatlak DEVA Partisi'nden geldi. Genel Başkan Ali Babacan, 2023 seçimleri hakkında kararını açıkladı ve "Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır. Ülkemiz için, demokrasimiz için hayırlı olsun" dedi. Babacan'ın bu açıklamasının Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili Cumhuriyet gazetesinin bugünkü manşeti sonrasından gelmesi dikkat çekti.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi genel başkanları, geçtiğimiz pazar gün "6'lı masa" denilen buluşmalarda üçüncü kez bir araya gelmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise önceki günkü grup toplantısında yeni bir yolda yürüyeceğini açıklamış, "Bütün yol arkadaşlarımıza sesleniyorum. İçimde bu halk için biriktirdiğim büyük bir kavgam var. Ya bana katılın ya da şimdi şu anda yolumdan çekilin. Pes etmeyeceğim, durmayacağım" demişti. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri adaylığını açıklayacağı yönünde değerlendirildi. Üstelik bugün Cumhuriyet Gazetesi, "Kılıçdaroğlu: Aday benim" manşetiyle çıktı. Haberde, "CHP kurmayları Kılıçdaroğlu'nun 'çıktığı yolu' değerlendirdi. 'Adaylığını ilan etti' denildi.

İLK ÇATLAK

En son yapılan 6'lı masa toplantısı ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun son açıklamaları ardından DEVA, 2023 seçimleriyle ilgili olarak bir açıklama yaparak seçimlere tek başına gireceğini açıkladı. Seçimlerde bağımsız hareket edeceğini açıklayan DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, bugün sosyal medya hesabından 2023 seçimleriyle ilgili olarak şaşırtan bir duyuruda bulundu: "Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır. Ülkemiz için, demokrasimiz için hayırlı olsun."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yeni bir yolda yürümeye başlayacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, “İçimde bu halk için biriktirdiğim büyük bir kavgam var. Ülkeyi kaçak sığınmacılarla dolduranlarla, milyonların elektriğini kesen çetelerle, bu kiralarla, bu enflasyonla, özetle, vatanı satanlarla kavga edeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında yaptığı “çıkışı” parti kurmayları değerlendirdi. Kurmaylar, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı da dahil çıktığı yolu ilan etti” yorumunu yaptı.

Gezi Davası'nda alınan hapis kararlarının “bardağı taşıran son damla” olduğunu söyleyen kurmaylar, “İktidar herkese sopa gösterdi. Hiçbir suçu olmayan, daha önce serbest bırakılmış insanlar mahkûm edildi, hukuka aykırı kararlar verildi. Genel Başkanımız da konuşmasında, ‘Gösterdiğiniz sopadan başını eğecek kimse yok, biz dimdik başımızla yolumuza devam edeceğiz, bununla ilgili bugünden itibaren kendi yol yürüyüşümü herkese duyuruyorum’ diye bir mesaj verdi” yorumunu yaptı.

‘TARAFINIZI BELLİ EDİN’

Kılıçdaroğlu’nun bu mesajının sadece iktidara değil, sivil toplum kuruluşları ve siyasilere de olduğunu söyleyen CHP kurmayları, “Toplumun farklı kesimlerine ‘Zulmedenler kadar zulme sessiz kalanlar da pay sahibidir, sessiz kalmayın’ mesajıyla Cumhurbaşkanlığı yarışında çıktığı yolu daha belirginleştirdi” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun hem “adaylık sinyali” hem de “düzeni değiştirmeye yönelik bir mesaj da verdiğini” belirten parti kurmayları şunları kaydetti:

“Genel başkan, ‘Ben bir yola çıktım. Artık bütün dava arkadaşlarım bir karar vermeli, ya çıktığım yolda benle yürürler ya da nerede yürümek isterlerse orada yürüsünler’ dedi. Bu sadece adaylığa yönelik değil, bir sistemi değiştirmekle ilgili bir meseleydi. Adaylık da dahil çıktığı yolu ilan etti ve ‘İnsanlar taraflarını belli etsin’ dedi. Bunu tüm halka, sivil toplum kuruluşlarına, siyasilere söyledi.”

‘İTTİFAKTA KARARLIYIZ’

Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masadaki diğer liderlere bir göndermede bulunup bulunmadığı sorusunu yanıtlayan kurmaylar, “Sayın Kılıçdaroğlu, 6’lı masadaki toplantıdan kısa süre sonra böyle bir konuşma yaptı. Önceki gün yapılan MYK toplantısında da ‘ittifakın tam bir kararlılıkla yoluna devam etmesinin kararlaştırıldığını’ anlatmıştı” bilgisini paylaştı.

 

İLGİLİ HABERLER