Dünya
  • 23.1.2020 22:43

Yangın ve selin vurduğu Avustralya'da şimdi de katil örümcek alarmı

Çok su tüketiyorlar diye binlerce devenin öldürüldüğü Avustralya'da felaketlerin ardı arkası kesilmiyor. Çok su içiyor diye 5 bin deveyi katleden Avustralya, aylardır sönmeyen yangının ardından sel felaketi yaşarken bu sefer de selin ardından oluşan nemli ve sıcak hava, katil örümceklere üreme ortamı oluşturdu. Bu da aklıllara başka bir katliamı getirdi: Kedi katliamı...
Avustralya hükümeti, 2015 yılında aldığı, beş yıl içinde başıboş gezen 2 milyon kediyi ortadan kaldırma kararını tüm tepkilere rağmen uygulamada kararlı. Helikopterle develeri avlayan hükümet bu sefer de kedilere havadan zehirli sosis atarak onları ortadan kaldırma kararı almıştı. Eklem vacaklılar sınıfına giren akrep ve örümceklerle böceklerin en büyük düşmanı da kediler...
Doğal dengeyi bozuyor diye kedi öldürme kararı alan Avustralya hükümeti yaşanan bu katil örümcek alarmı sonrası kedi katliamını belki bir süre askıya alır.

Aylardır süren yangınların ardından toz fırtınası, dolu ve selin vurduğu Avustralya'da, katil örümcek alarmı verildi. Bu örümcek türü ısırdığı kişiyi 10 dakikada öldürecek kadar zehirli!

Yangın ve selin vurduğu Avustralya'da katil örümcek alarmı

Aylardır kontrol altına alınamayan yangınların ardından kum fırtınası, dolu ve sel felaketinin vurduğu Avustralya'da, bu kez de zehirli bir örümcek türü için uyarıda bulunuldu.

Şimdi de örümcekler saldırıyor!

Felaketlerle sarsılan Avustralya’da kötü haberlerin arkası kesilmiyor. Yetkililer bu kez de iklim koşulları nedeniyle sayıları giderek artan zehirli ‘huni yuvalı örümceklere’ karşı halkı uyardı.

Avustralya Sürüngen Parkı, nem ve sıcağın, örümceklerin büyümesi için elverişli koşulları oluşturduğunu açıkladı.

Yerel basındaki haberlere göre park, Yeni Güney Galler'in Newcastle bölgesinde son günlerde sayılarının arttığı bildirilen örümceklerin yakalanmaları halinde, hayat kurtarıcı panzehir programı için kendilerine getirilmesi çağrısı yaptı.

Havuzu temizlerken buldu!
 
Havuzu temizlerken buldu!

Tüm bu açıklamalar yapılırken fotoğrafçı Haley Bella Rouge, kayınvalidesinin Sydney'in kuzeyindeki havuzunu temizlerken bu örümcek ile burun buruna geldi.

İşte fotoğrafçı Haley Bella Rouge'un fotoğrafını çektiği ve öldüğüne emin olunan o örümcek...

Suda 24 saat yaşıyor!

Suda 24 saat yaşıyor!

Bu örümcek türünün suda 24 saat yaşayabildiğini belirten yetkililer, girilmeden önce havuzların kontrol edilmesi gerektiğini duyurdu.

Isırdığı kişiyi 10 dakikada öldürüyor!

Isırdığı kişiyi 10 dakikada öldürüyor!
 

 

Huni yuvalı örümcekler tarafından ısırılan kişinin 10 dakika içinde ölebileceği ifade ediliyor.

Peş peşe felaketler

Avustralya'da aylardır kontrol altına alınamayan yangınların ardından geçen hafta da kum fırtınası, dolu ve sel felaketleri meydana gelmişti.

Kum fırtınası Dubbo kenti çevresinde yaşanırken Canberra ve Melbourne doluya, Brisbane ve Queensland eyaletlerinin bazı kesimleri de fırtınaya teslim olmuştu.

Avustralya genelinde eylülden bu yana kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle 28 kişi hayatını kaybetmiş, çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 10.4 milyon hektardan fazla alan ve 2 bin 600'den fazla ev kül olmuştu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Goddard Uzay Uçuş Merkezinden yapılan açıklamada, Avustralya'da aylardır orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınların neden olduğu dumanların, Dünya'nın etrafını en az bir kez dolaşmasının beklendiği bildirilmişti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), yangınlarda doğrudan veya dolaylı 1.25 milyar hayvanın ölmüş olabileceği tahmininde bulunmuştu.

KAYNAK : SPUTNİK

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER