Dünya
  • 19.4.2019 12:29

Yanlış partiye oy verdiği parmağını kesti

Hindistan'da garip olay! Yanlış partiye oy verince kendini cezalandırdı

Hindistan'da ittifakların kullandığı semboller nedeniyle kafası karışan ve yanlış partiye oy veren Pawan Kumar, kendine zarar vererek parmağını kesti.

Çin'in ardından 1 milyar 340 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan'da, bir aydan uzun sürecek seçim süreci 11 Mart'ta başladı.

Hindistan'daki bu seçim sürecinde oy vermek isteyen Hindistan vatandaşları, uzun kuyruklar oluşturdu. Ancak sandıkta ilginç bir olay yaşandı.

Hindistan'da garip olay! Yanlış partiye oy verince kendini cezalandırdı

Yanlış partiye oy verdi

Hindistan'ın Bülendşehr şehrinde yaşayan Pawan Kumar, perşembe günü sandığa giderek oyunu kullandı. Oy kullanacağı makinedeki sembollerin çok fazla olması nedeniyle kafası karışan adam, yanlış partiye oy verdiğini anladı.

Bölgesel partiye oy vermek isterken, Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisi'ne (BJP) oy veren Kumar, bunu sonradan fark etti.

"Bu hata için parmağımı kestim"

Yanlış partiye oy verdiğini sonradan anlayan adam, kendini parmağını keserek cezalandırdı. Kumar verdiği oydan sonra bir açıklama yaparak, “Fil için oy kullanmak istedim ama yanlışlıkla çiçek için oy verdim. Bu hata için parmağımı kestim.” şeklinde konuştu.

Sembolleri karıştırdı

BJP, logosunda lotus çiçeği kullanıyor. Kumar’ın oy vermek istediği, fil sembolünü kullanan parti ise Bahujan Samaj Partisi (BSP). BSP seçimde, iktidardaki BJP’ye karşı diğer iki bölge partisiyle birlikte ittifak yapmıştı.

Gelenek devam ediyor

Ayrıca Hindistan'da seçimlerden sonra 'parmakların çıkmayan bir mürekkeple işaretlenmesi' geleneği hala devam ediyor. Hindistan'da okuma- yazma oranının düşük olması nedeniyle semboller büyük önem kazanıyor. Ayrıca bölge partilerinin ve girilen ittifakların da sayıca çok olması seçmenler için kafa karıştırıcı oluyor.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER