Sağlık
  • 29.9.2010 16:48

YAPAY ORGANLAR ECZANELERDE SATILACAK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesinde 3 gün serecek olan uluslararası "Kök Hücre Uzmanları Sempozyumu" başladı. Sempozyumda dünyada yakın gelecekte kök hücre çalışmalarının belli bir seviyeye gelmesiyle eczanelerde yapay organların satılabileceği belirtilirken, fason üretimlerin önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Dünyanın önemli kök hücre uzmanları OMÜ bünyesinde bir araya geldi. OMÜ ve Samsun Kök Hücre Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek sempozyum OMÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde Kanada, İngiltere, İran, Portekiz, Almanya İtalya, ABD, Hindistan ve Türkiye'den 50 bilim adamının katılımıyla başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, kök hücrenin gelecek olduğunu, özellikle kök hücrenin alt dalı olan rejeneratif tıpın, (yaşlanma, hastalık veya travmaya bağlı zarar görmüş doku ve organların işlevselliğinin onarılması ya da iyileştirilebilmesi) yapay organ anlamına geldiğini söyledi.

Gelecekte ünüversol (doku tipi) kök hücrenin öne çıkacağına dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, önümüzdeki yıllar da eczanelerde ünüversol doku tipi kan gurubu önem taşımayan hücrelerin yer alabileceğini vurguladı. Bu konuda dünyada üzerinde titizlikle durulduğunu, araştırmaların devam ettiği tıp alanı olduğunu ifade eden İlhan, "Geçen yıl AB tarafından ileri tıbbi tedavi yönetmeliği çıkarıldı. Bu yapay organlar demek. Birçok alanın yanında kalp krizi, diyabet, nükleer yaralanmalar gibi birçok alanda kök hücre çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanlığı kök hücre araştırma komisyonu kurmuştur. Soyut organ naklinde doku retti önemli. Diyabet karaciğer, bağırsak hastalıkların da demeler devam ediyor" dedi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, kök hücrenin gelecek için yeni bir akım oluşturacağını ifade etti. Dünyada kilise dahil siyasetinde içerisine girdiği bir alan olan kök hücrenin, her adım da etik ve hukuk açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akan, "Bu kontrol altında olması gereken olan. Kurgusal esprili olarak söylediğimizde 'Eczanelere yedek parça organ ve dokular satılabilir' dediğimizde acaba merdiven altı yapımda bu işlere karışır mı? Sorusu akla geliyor. Ciddi bir kontrol sistemi kurulmalı. Gelecek vaat eden bu alanda en titiz davranılması gereken tip sektörü" diye konuştu.

Sempozyum ve Samsun Kök Hücre Derneği Başkanı Prof. Dr. Gülsen Ökten, sempozyumda kök hücre çalışmalarında tıbbi ettik ve kültürel yaklaşımların yanında, cerrahide kök hücre, klinik uygulamalar, onkolojide kök hücre araştırmaları, hücresel tedavi ve rejeneratif tıpta gelişmelerin ele alınacağı kaydetti.

YÖK'TEN BİLİME BÜYÜK KATKI

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Solak, yüksek öğretim olarak bilim adamlarının ve akademisyenlerin yetişmesi için destekleme kararı aldıklarını söyledi.

Yüksek lisans ve doktora gibi eğitimlerin yurtdışında yapılması için tüm masrafların YÖK tarafından karşılanması yönünde karar alındığını belirten Solak, "Belirttiğimiz şartları yerine getiren gençlerimiz yurtdışında istedikleri üniversitede para ödemeden yüksek lisans ve doktora yapabilecek. Bu imkanı sağladık. Özellikle yardımcı doçentlerin yurtdışında ihtisas yapmalarına da aynı şartlarla imkan sağlanması yönünde uygulama başlattık" dedi.

YÖK, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı'nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma ile YÖK'e bağlı eğitim verem hastanelerin ve diğer kuruluşların verilerini ortaya çıkardıklarını ifade eden Solak, "Bu önemli bir çalışma. Türkiye'nin verisel bir çalışması yoktu. Tıp fakültelerinde diş hekimliği dahil 11 bin dolayında öğretim üyemiz bulunmaktadır. Öğretim üyesine düşen öğrenci sayısı 3.7'dir. Ayrıca bu hastanelerde 8 bin 621 dolayında bilimsel yayın yayınlandı" diye konuştu.

Solak, kök hücre konusuna da değinerek yapılan çalışmaların ülkenin daha ileri gittiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Etkinlikte, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu, Hemotoloji Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Dinçer de birer konuşma yaptı.

MUSTAFA DÖVER-SAMSUN

İLGİLİ HABERLER