Yaşam
  • 30.4.2007 06:48

YASAKLANAN ZAYIFLAMA HAPI EL ALTINDAN SATILIYOR!..

Sağlık Bakanlığı'nın "ölümlere yol açabilir" kaygısı ile toplatma kararı aldığı zayıflama hapı "Lida Yosun Kapsülü" kaçak yollardan üretiliyor. Sahte ürünler, bazı eczanelerden, aktarlardan veya internet üzerinden alınabiliyor..   Piyasada çok satılan "Lida Yosun Kapsülü" zayıflama ürünü ile ilgili gelen şikâyetler üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye kaçak sokulan Lida ürünlerinde, obezite tedavisinde kullanılan sibutramin isimli maddenin belirtilenden 4 kat fazla olduğunu tespit etti. Ürünün doktor kontrolünde kullanılmaması halinde ölümlere yolaçabileceği belirtildi. Valiliklere "çok acele'' kaydıyla gönderilen genelgede, aktar ve baharatçılarda, hatta eczanelerde satıldığı belirtilen kaçak ürünlerin toplanıp imha edilmesi istendi.

ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARIYOR
Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürü Dr. Mahmut Tokaç Türkiye'de Lida isimli ürünlerin çok çeşitli olduğunu söyledi. Gıda takviyesi olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın izni ile sokulan ürünlerde sibutramin tespit edilmesi halinde satışına izin vermeyeceklerini söyleyen Dr. Mahmut Tokaç, "Sibutramin maddesi içeren ve obezite hastalarında kullanılan ürünlerin doktor kontrolünde alınması gerekiyor. Aksi halde bu maddenin ciddi yan etkileri bulunuyor" dedi. Bazı ithalatçı firmaların kendi ürünlerinde sibutramin bulunmadığını bildirdiklerini, bunların incelendiğini söyleyen Tokaç, bu tür ilaçların karaciğer, böbrek, kalp yetmezliğine neden olabileceğini vurgulayarak, "Hamileler, alerjisi bulunanlar, emziren lohusalar, felç, böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon riski taşıyanlar ile küçüklerin sibutramin kullanmaması gerekiyor" dedi.

İTHALATÇI: TEHLİKE BÜYÜK
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Sağlık Bakanlığı'nın incelemesi sürmesine rağmen izin verdiği Lida Yosun Kapsülü isimli ürünü Türkiye'ye ithal eden Marjinal isimli firmanın yetkilileri, kaçak olarak Türkiye'ye sokulan zayıflama tabletlerinin ciddi riskler taşıdığını doğruladı. Kendi ithal ettikleri ürünlerden sibutramin maddesini çıkarttıklarını söyleyen firma yetkilisi Serpil Kuplay, "İçinde sibutramin bulunan ürünler yurtdışında doktor kontrolünde hastalara veriliyor" dedi.

İLGİLİ HABERLER