Ekonomi
  • 12.6.2014 17:52

Yatağan Santral İhalesini Elsan kazandı

Yatağan Termik Santrali ile Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi yapıldı.

En yüksek teklifi 1,091 milyar dolar ile Elsan Elektrik verdi. İhaleye Limak İnşaat, Elsan Elektrik, IC İçtaş, Alsim Alarko, Konya Şeker, Çelikler Taahhüt İnşaat olmak üzere 6 şirket katıldı.

İLK TEKLİF 500 MİLYON DOLAR
Kapalı zarfla ilk teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 500 milyon dolar oldu. Ardından elemeli turlara geçildi.

İlk turda IC iÇTAŞ elenirken, en yüksek teklif 799 milyon dolar olarak gerçekleşti. İkinci elemeli turda fiyat 928 milyon dolara yükseldi. Ancak bu turda en düşük teklifi veren iki katılımcı olduğu için eleme yapılmadı. Tekrarı yapılan ikinci tur sonucunda Limak İnşaat elendi. Fiyat 982 milyon dolara çıktı. Üçüncü elemeli turda ihaleye veda eden şirket Çelikler Taahhüt İnşaat oldu.

AÇIK ARTIRMA 1,082 MİLYAR DOLARDAN BAŞLADI
Ardından 3 şirketle açık artırmaya geçildi. Açılış fiyatı olarak 1,082 milyar dolar belirlendi.

İlk turda Konya Şeker mola istedi ve ihaleden çekildi. Kalan iki şirketin kısa süren mücadelesinin ardından ipi göğüsleyen Elsan Elektrik oldu.

FİNANSMANLA İLGİLİ SIKINTI YOK
İhalenin ardından açıklama yapan Elsan Elektrik Proje Finansman Müdürü Özgür Erol, finansmanla ilgili bir sıkıntıları olmadığını açıkladı.

Erol, ödeme şekline henüz karar vermediklerini belirtti. Erol, bölgenin elektrik dağıtıcısı olduklarını vurgulayarak yöre insanı ile uyum içinde çalışacaklarını söyledi. Erol, Yatağan'da yatırım ihtiyacı bulunduğunu ve gerekli çalışmaları yapacaklarını da sözlerine ekledi.

630 MGW KURULU GÜCÜ VAR
Özelleştirme İdaresi Başkanlığından (ÖİB) yapılan açıklamaya göre, Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Yatağan Termik Santrali ve taşınmazlar, GELİ tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazlar, "varlık satışı" yöntemi ile ayrıca ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ise "işletme hakkının verilmesi" yöntemi ile bir bütün halinde özelleştirildi.

Yatağan Termik Santrali 630 MGW'lık kurulu gücü bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER