Gündem
  • 31.3.2009 17:27

YAZICIOĞLU'NUN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN HELİKOPTER KAZASI TBMM GÜNDEMİNDE

ZAFER ÇAKMAK
ANKARA  - CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin kış şartları nedeniyle uzun süre bulunamadığına işaret ederek, yerel seçimlerin Nisan sonuna alınması için düzenleme yapılmasını istedi.
TBMM Genel Kurulu'nda BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan helikopter kazası nedeniyle milletvekilleri söz alarak başsağlığı dileklerini ilettiler ve kazayla ilgili görüşlerini dile getirdiler. MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın haberi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'den duyduğunu söylediğini hatırlatarak, hatalar zincirinin buradan başladığını öne sürdü. Böyle bir kazanın Başbakan'ın da başına gelebileceğini belirten Ekici, arama
kurtarma çalışmalarıyla ilgili ihmallerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ekici, "Bu kazanın Meclis tarafından araştırılması yetmez. Devletin bu kazayı araştırması gerekir" dedi.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise, enkaza kış şartları nedeniyle zamanında ulaşılamadığını ifade etti. Öğüt, ağır kış şartları nedeniyle Ardahan'da bazı köylere gidemediğini ve seçim çalışması yapamadığını anlatarak, yerel seçimlerin Mart ayı sonunda yapılmasının bu tür durumlarla karşı karşıya kalınmasına neden olduğunu belirtti. Öğüt, yerel seçimlerin Nisan ayının sonunda yapılması için gerekli düzenlemenin hayata geçirilmesini istedi.
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, DTP olarak böyle durumlarda partiler üstü bir çaba sarf edilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. İHA muhabiri İsmail Güneş'in 112 ve çalıştığı ajansın yetkililerine durumu anında bildirmesine rağmen 47 saat sonra olay yerine ulaşılmasının ülke olarak kamuoyu vicdanında rahatsızlık yarattığını ifade eden Kaplan, "Sayın İçişleri Bakanı'nın ihmal içinde olduğunu düşünmüyoruz ama sistemde bir bozukluk var. Sayın Bakan'ın dağ başında bulunması demek ki olayı
çözememiş" diye konuştu. Kaplan, ELT'si olmayan helikopterin uçma şansı olmadığını vurguladı.
AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Mustafa Açıkalın ise, Muhsin Yazıcıoğlu gibi hayatını kendisinden ve ailesinden önce milletine, inancına adamış bir insanın acısı ve hüznünün anlatılamayacak kadar derin olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu'nun siyasi kimliğinin ve mücadeleci tavrının yanı sıra duygusal hassasiyetin hakim olduğu şair ruhlu bir insan olduğunu anlatan Açıkalın, "Masum Anadolu'nun saf ve temiz çocuğuydu" dedi.
Teknolojik, askeri ve sivil bütün imkanlar seferber edilmesine rağmen kurtarma çalışmalarına katılanların dahi kurtarılacak duruma düşmesine yol açacak kış şartları nedeniyle kaza mahalline ulaşılmasının zaman aldığına işaret eden Açıkalın, Türk milletinin büyük bir evladını kaybettiğini ifade etti.
MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da, Türkiye'de bu tür olaylarda kurtarma ekiplerinin koordineli çalışması gerektiğini belirterek, "Devleti siyasetçi, bakan ya da başbakanın uyarısıyla harekete geçen bir devlet olarak görmek istemiyoruz. Valilerin anında harekete geçmesi lazım. Köylülerin anında harekete geçmesi, onlara helikopterle parke gönderilmesi lazım. Sağlık ekibi paraşütle oraya inmeli. Bugünden tezi yok hazırlık yapmalıyız. Bu iş hükümetin işi değil devletin işidir" şeklinde konuştu.
AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya ise, "TBMM çok büyük bir değerini kaybetmiştir. Burada onun yokluğunu arayacağız" dedi.

İLGİLİ HABERLER