Sağlık
  • 25.6.2014 14:20

Yazın ayak bakımına dikkat

Ayak bakımında sentetik ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini aktaran Sarsu, “Ayakta bizim için önemli olan yaz aylarında hava alabilen, hava sirkülasyonun sağlanacağı ayakkabılar tercih etmeliyiz. Eğer ayak hava almazsa, kapalı kalırsa ve sentetik çoraplarla giyilirse bunun tabi ki pek çok tırnak hastalığı, mantar hastalığı insanı rahatsız eden koku, deri hastalıklarına da beraberinde yol açar. Ayakkabılar esnek yumuşak ayakkabı olmalıdır. Ve en önemlisi mutlaka hava alabilecek stilde olması gerekir. Burada tabi ki sentetik ayakkabılardan yine uzak durmak lazım” dedi.
 

ABDEST ALDIKTAN SONRA TIRNAK ARALARI İYİ KURULANMALI
Sıcak havalardan dolayı sık sık ayakları havalandırmak gerektiğini kaydeden Sarsu, namaz kılanlara da uyarılarda bulunarak abdest aldıktan sonra parmak aralarının iyi kurulanması tavsiyesinde bulundu. Sarsu, şu şekilde konuştu:
“Sık sık ayağı havalandırmak lazım, en azından pamuklu sentetik olmayan çoraplar giymeli. Ayak parmakları nemli olmamalı. Özellikle abdest alıp ta ayak yıkandıktan sonra parmak araları nemli kalırsa bu mantar ve tırnak enfeksiyonlarını beraber getirir. Mutlaka dikkat etmek gerekir.”

İLGİLİ HABERLER