Spor
  • 31.8.2011 11:12

YENİ SEZONDA 14 TÜRK, 4 DE YABANCI TEKNİK ADAM GÖREV YAPACAK

İSTANBUL (A.A) - Kulüpler, teknik direktör konusunda tercihlerini yeni sezonda da genel olarak Türk teknik adamlardan yana kullandı. 18 takımlı ligde yeni sezonda 14 Türk, 4 de yabancı teknik adam çalışacak.
Lige geçen sezon da 14 Türk, 4 yabancı teknik direktör başlangıç yapmıştı.

-Lig başlamadan 4 değişiklik-

Süper Lig'de 2011-12 sezonu henüz başlamadan 4 kulüp teknik direktörlerinde son dakika değişikliklerine gitti.
Futboldaki şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Bülent Uygun ile Eskişehirspor Kulübü yollarını ayırdı ve yerine, bir dönem Galatasaray'ı da çalıştıran Alman Michael Skibbe'yi getirdi.
Beşiktaş'ta ise tutuklanan Tayfur Havutçu'nun sözleşmesi feshedilmezken, dönene dek yerine vekalet etmesi için Portekizli Carlos Carvalhal görev yapacak.
Bu arada Gençlerbirliği'nde Giray Bulak'ın yerine Fuat Çapa, Manisaspor'da ise Hikmet Karaman'ın yerine Kemal Özdeş son anda takımın başına geçti.

-Yabancı teknik adamlar-

Yeni sezonda Süper Lig'de sadece 4 yabancı teknik adam görev yapacak.
Ligde birer Portekizli, Alman, Gürcü ve Bosna-Hersekli teknik adam, Türk meslektaşlarına karşı başarıyı kovalayacak.
Portekizli Carlos Carvalhal Beşiktaş, Alman Michael Skibbe Eskişehirspor, Gürcü Shota Arveladze Kayserispor, Bosna-Hersekli Vladimir Petkovic de Samsunspor'un başında sahaya çıkacak.

-6 kulüp teknik adamını değiştirdi-

Süper Lig takımlarının çoğunluğu, geçen sezonu tamamladığı teknik adamlarla yeni sezona başlayacak.
Ligde yer alan 18 kulüpten 12'si teknik direktör değişikliği yapmadan yeni sezona girerken, 6 kulüp ise çalıştırıcısını yeniledi.

-En istikrarlısı Abdullah Avcı-

Süper Lig'de yeni sezonda görev yapacak teknik adamlar içinde aynı takımın başında en uzun süre görev yapanı İstanbul Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Abdullah Avcı.
Lacivert-turunculu takımda Süper Lig'de 5. sezonuna başlayacak olan Avcı, en istikrarlı teknik adam olarak ön plana çıktı.
İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u Süper Lig'e taşıyan Avcı ayrıca, kulüpteki 6. sezonunu geçirecek.

-Ligin yenileri-

Ligin yeni takımlarından Mersin İdmanyurdu ve Orduspor, kendilerini Süper Lig'e taşıyan teknik adamla yollarına devam ederken, Samsunspor ise teknik adam değişikliğine gitti.
Mersin İdmanyurdu'nda Nurullah Sağlam, Orduspor'da ise Metin Diyadin görevine devam edecek. Hüseyin Kalpar ile yollarını ayıran Samsunspor ile Vladimir Petkovic ile başarıyı arayacak.

-En genci Shota Arveladze, en yaşlısı Şenol Güneş-

Süper Lig'de yeni sezonda görev yapacak teknik adamlar içinde en genci, Kayserispor'u çalıştıracak olan 38 yaşındaki (22 Şubat 1973 doğumlu) Shota Arveladze.
Ligin en yaşlı teknik adamı ise Trabzonspor'un başında görev yapacak 59 yaşındaki (1 Haziran 1952 doğumlu) Şenol Güneş olacak.

İLGİLİ HABERLER