Sağlık
  • 8.4.2020 10:55

Yetkililer uyardı: 20 saniye çok yanlış anlaşıldı

Koronavirüs pandemisiyle mücadele sürecinde su kullanımı artınca, yetkililerden israf uyarısı geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, barajlarda yeteri kadar su bulunduğunu belirterek “Bugün itibarıyla 575 milyon metreküp suyumuz var. Hiç yağış olmaması durumunda bile İstanbul’un yedi aylık suyu mevcut. Ancak su zengini değiliz. Hijyen gereklerini yerine getirirken ihtiyacımız kadar su tüketmeliyiz” dedi.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç da “El yıkarken veya duş alırken su tazyikli açılmamalı ve gereksiz yere akmasına engel olunmalıdır. Duş süresi kısaltılmalıdır. Akıllı başlık ya da debi sabitleyici ile yüzde 50-60 oranında tasarruf sağlanabilir” diye konuştu.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ise “Uzmanların ‘20-30 saniye boyunca elinizi sabun ve su ile sıkıca ovalayın’ tavsiyesine uyulurken musluğun açık kalmasına gerek yoktur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Bazı artistler kamera önüne geçip halkı yanıltıyor ; eli sürekli musluğun altında tutmayacaksınız önce ıslatıp sabunu köpürtüp musluğu kapatacaksınız bu köpük ile eli en az 30 sn ovalayacaksınız süre bitiminde musluğu açıp yıkayacaksınız, virüsü etkisiz hale getiren burada sabun ve deterjan oluyor su sadece kalıntıyı temizliyor bilindiği gibi israf haramdır.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER