Eğitim
  • 29.7.2008 15:21

YÖK, PROFESÖRLERİ SINAVA SOKTU!

Özel üniversitelerde rektör ve dekan gibi pozisyonlara alınan öğretim görevlilerine o üniversitenin aynı zamanda CEO'su gözüyle bakıldığı için yapılan sınavlar ve mülakatlarda bir şirket yöneticisine yöneltilebilecek sorular soruluyor. Benzer bir uygulamayı da bugün YÖK, bazı üniversitelere atanacak rektör aday adaylarına yaptı.

Yeni kurulan üniversitelerin rektör aday adayları YÖK'te mülakata alınıyor. YÖK, yeni kurulan 23 üniversitenin rektör aday adayları ile mülakata dün
başladı. Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bitlis Eren, Hakkari ve Siirt üniversitelerinin aday adaylarıyla dün görüşen YÖK üyeleri, bugün de Tunceli, Kilis 7 Aralık ve Mardin Artuklu üniversitelerinin aday adaylarını mülakata alıyor.

Rektör aday adaylarının başvurusu sırasında doldurmaları istenen formda adaylardan kişisel bilgilerini, akademik öz geçmişlerini, idari görevlerini, yabancı dil bilgilerini, yayınlarını ve uluslararası çalışmalarını girmeleri istenmişti.

Adaylara ayrıca, "Rektör Adaylığına Yönelik Bilgiler" bölümünde, "Sizi rektör adayı olmaya sevk eden temel nedenleri belirtiniz?", "Şimdiye kadar yapmış olduğunuz çalışmalar içerisinden rektör adayı olarak potansiyelinizi ve vizyonunuzu ortaya koyacağını düşündüğünüz en çok 3 çalışmayı belirtiniz ve çalışmaların amacı ve kapsamı hakkında özet bilgi veriniz", "Başvuru yaptığınız üniversite ve il ile ilgili olarak öngördüğünüz proje veya tasarılarvarsa bunlardan ikisini amacı ve kapsamı ile birlikte tanıtınız", "Başvurduğunuz rektörlük göreviyle ilgili misyonunuzun ne olacağını belirtiniz" şeklinde sorular yöneltilmişti.

İLGİLİ HABERLER