Gündem
  • 4.4.2021 20:24

YÖK'ten emekli amirallerin ihanet bildirisine tepki

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye ilişkin açıklama yaptı.,

103 emekli amiral Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili bir bildiri yayınladı.

Bildiriye art arda sert tepkiler gelirken, Yükseköğretim Kurulu tarafından da konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

"MİLLİ İRADEYE SAYGI, VAZGEÇİLMEZ BİR KAVRAM OLMUŞTUR"

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Aziz milletimiz, ülkemizde artık darbeler döneminin kesin olarak kapandığını, tercihini demokrasiden yana yaptığını, 15 Temmuzdaki darbe girişiminde tankların karşısında canı pahasına dimdik durarak göstermiştir. Milli iradeye saygı kavramı artık milletimizin vazgeçilmez bir ilkesi olmuştur. Bu ilkenin test edilmesine milletimizin tahammülü yoktur.

Gece yarısı yayımlanan ve darbe imasını çağrıştıran bildiri, geçmişte kalan benzer girişimleri hatırlatmakta olup bu durum, milli iradeyi ve demokrasiyi hafife alan ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi töhmet altında bırakan bir girişim niteliğindedir.

"BÖYLESİ BİR GİRİŞİM, DIŞ MİHRAKLARI MEMNUN EDER"

Ülkemizin başta küresel salgın ve bölgesel güvenlik sorunları olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası mahiyetteki sorunlarla meşgul olduğu, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve sınır ötesinde büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla mücadele ettiği bir dönemde böylesi bir girişimin memleketimizin hayrını istemeyen dış mihrakları memnun edeceği açıktır.

Bu tür girişimlere milletimizin ve ülkemizin ilgili kurumlarının gereken cevabı vereceğinden şüphemiz yoktur."

İLGİLİ HABERLER