Dünya
  • 9.8.2018 21:32

YPG Amerika'yı satıp Esad'a kaydı

ABD Deniz Piyadelerine bağlı bir çavuşun, Suriye'de yaralı Arap sivillere yardım ettiği için silahlı YPG/PKK mensubu tarafından vurularak yaralandığı ve ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bu saldırının üzerini örttüğü iddia edildi.
Bu olayın arkasının daha daha da karanlık olduğu ortaya çıktı.
Amerika'nın Münbiç'te Türkiye ile ortak hareket etmesi ve Afrin'i Türkiye'nin almasına göz yummasınının Suriyeli Kürtler arasında derin bir güvensizliğe neden olduğu ortaya çıktı.

Rus Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RISS) Yakın ve Orta Doğu Merkezi başkanı Vladimir Fitin, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi'nin (DSM), Washington ile anlaşmazlıkları nedeniyle ilişkileri normale döndürme konusunda Şam ile görüşmeler başlattığını idda etti.

Vladimir Fitin, cuma günü TASS Ajansı'na verdiği demecinde, "Amerikalılar, Türklerle ilişkileri düzeltmek için sadece Afrin ve Münbiç'i değil, başka şehirleri de özgürleştirmeleri yönünde Kürtlere baskı yapıyorlar. Ama bu Kürtlerin çıkarlarına son derece aykırı" ifadelerini kullandı.

Kürtleri Şam ile müzakereye zorlayan başka nedenler de olduğunu ifade eden Fitin, "Kürtlerin kontrolünde bulunan topraklarda, Sünni aşiretlerle sorunlar yaşıyorlar. Kürtler kontrolünde bulundurdukları petrolü satma konusunda da zorluklarla karşılaşıyorlar. Onlar, ancak Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgeleri kullanarak petrol sevkiyatı yapabilirler" dedi.

Kürtlerin verdikleri kararlarda bağımsız olmadığını savunan Fitin şu ifadeleri kullandı: "Belirli anlaşmalar hakkında konuşmak için çok erken. Kürtler büyük ölçüde kendilerine silah ve mal sağlayan ABD'ye bağımlı. Her şey, ABD'nin alacağı pozisyona bağlı olacaktır."

Daha önce, Demokratik Suriye Konseyi dış ilişkilerinden sorumlu Zoran Eluş Sputnik'e verdiği bir demeçte, Konsey delegasyonunun Şam'da Suriye liderliğiyle görüşmelerde bulunduğunu belirtmişti.

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER