Gündem
  • 27.4.2017 00:10

YPG'nin itleri Amerika'nın bombalama tepkisini beğenmedi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'taki Şengal (Sincar) kenti ile Suriye'nin kuzeyinde YPG'ye karşı düzenlediği hava harekatına ilişkin Sputnik'e konuşan YPG/YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, koalisyon güçlerinin bilgisi olmadan Türkiye'nin hava harekatı düzenleyemeyeceğini belirterek, ABD'nin tepkisini yetersiz bulduklarını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), dün Irak'ın kuzeyinde bulunan Şengal Dağı ile, Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin 'Rojava' olarak adlandırdığı bölgede bulunan Karaçok Dağı bölgelerindeki PKK hedeflerine hava harekatı düzenlendiğini açıkladı. Karaçok Dağı'nda TSK'nın hava karekatında YPG'den 20 kişi ölürken, 18 kişi ise yaralandı.

Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü YPG'ye bağlı olarak hareket eden ve kadın savaşçılardan oluşan YPJ de, Türkiye'nin hava harekatına yönelik bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, harekatın ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçleri'nin bilgisi dahilinde yapıldığı belirtilirken, koalisyonun harekata sessiz kalarak onay vermiş olduğu öne sürüldü.

YPG/ YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, hava harekatıyla ilgili Sputnik'e yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin Rojava'ya yönelik tutumunun yeni olmadığına' dikkat çekerken, Türkiye'nin son hava harekatını ‘6 yıldır süren saldırıların zirve noktası' olarak nitelendirdi.

ABD, TÜRKİYE'YE ONAY MI VERİYOR?

Harekatla ilgili ABD'nin tutumunu da eleştiren YPJ Sözcüsü şunları söyledi: "Uluslararası hukukta bu kabul edilemez. ABD veya koalisyon ya da ABD'nin sözcüsü kalkıp ‘Biz saldırıdan endişe duyuyoruz ya da rahatsız olduk' açıklamasıyla tepki gösteriyorsa biz bu tepkiyi kabul etmiyoruz. Eğer tepki buysa biz bu tepkiyi kabul etmiyoruz. Bu açıklama bize karşı yapılanı kabul etmeleridir. Eğer bundan sonra bize yine saldırı olursa ve tepki bu şekilde olsa demek ki Türkiye'nin tutumuna ‘evet' diyorlar. Biz böyle değerlendiriyoruz."

‘RAKKA'DAKİ GÜÇLERİMİZİ ÇEKERİZ'

ABD öncülüğündeki koalisyonla birlikte IŞİD'e karşı ortak hareket ettiklerini belirten Abdullah, koalisyon güçlerinin tepkisini netleştirmemesi durumunda Rakka operasyonuna katılan YPG güçlerini çekebileceklerini söyledi. Abdullah, şöyle konuştu: "Biz koalisyon ile şimdiye kadar IŞİD terörüne karşı ortak bir savaşın içindeyiz. Bugün de IŞİD'e karşı ortak bir savaşın içindeyiz. Halkımız bizden bir cevap bekliyor koalisyon neden Türkiye'ye sert tepki vermiyor diye. Eğer koalisyon tepkisini netleştirmese biz Rakka'daki güçlerimizi çekeriz gelsinler halkımızı korusunlar. Gelsinler halkımızı tatmin etsinler. Biz kimsenin (koalisyon) sopası değiliz onların düşmanlarını vuralım."

NATO'NUN ORTAK TAVRI MI?

YPJ sözcüsü, koalisyon güçlerinin tutumunun, Türkiye'nin düzenlediği hava harekatını, tüm NATO ülkelerinin onayladığı şeklinde yorumladıklarını da belirtti. Sözcü Abullah şöyle devam etti: "Biz demişiz ki ortak düşman IŞİD'e karşı ortak mücadele edelim. Eğer bize bir saldırı yapılmışsa ve NATO üyesi bir ülke (Türkiye) yapmışsa demek ki NATO'nun hepsi kabul etmiştir. Biz de buna bir ittifak olarak bakarız. Halkımız ve biz tepki istiyoruz. Eğer pratik ve sözlü olarak bir tepki göstermezlerse, biz o zaman düşünürüz ne yapacağımıza karar veririz."

 

Kürdistan Demokrat Partisi'nin de (KDP) Türkiye'yle ortak hareket ettiğini savunan Abdullah, ‘'Eğer KDP zemin hazırlamasaydı ve Türkiye ile ittifak yapmasaydı Şengal'e harekat olmazdı' dedi.

İLGİLİ HABERLER