Dünya
  • 26.1.2015 13:07

Yunan Meclisi'nde 3 soydaş vekil

Yunanistan'da dün yapılan erken genel seçimlerde, Aleksis Çipras'ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük bir zafer kazandı. Tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran Syriza, yüzde 36,29 oy aldı. Yunanistan'da soydaşların yaşadığı Gümülcine ve İskeçe'de azınlık oylarının tamamına yakının Syriza partisine gitti. Batı Trakya'da Gümülcine'den 8, İskeçe'den ise 9 olmak üzere toplam 17 aday, çeşitli partilerden seçimlerde vekil seçilebilmek için yarışırken, 2012 seçimlerinde olduğu gibi sadece 3 aday soydaş milletvekili olarak Yunan Parlamentosuna girmeye hak kazandı. Gümülcine'den 1996-2000 döneminde milletvekilliği yapan Dr. Mustafa Mustafa ve 2012-2014 döneminde milletvekilliği yapan Dr. Ayhan Karayusuf ile Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın en yoğun yaşadığı ikinci il olan İskeçe'den geçen dönem Syriza milletvekili olarak görev yapan Hüseyin Zeybek, yine meclise girmeyi başardı.
Gümülcine'de soydaşlar seçim sonuçları meydandaki Syriza partisi seçim bürosundan takip edildi. Partililer davul zurna eşliğinde seçim başarını kutladı. Yunanistan'da dün yapılan erken genel seçimin kesin olmayan resmi sonuçları ise söyle:
"Syriza yüzde 36,29, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 27,87, Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6,31, Nehir (POTAMİ) yüzde 6,02, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5,48,
Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) yüzde 4,72 ve
Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) yüzde 4,69.

Lütfü KARAKAŞ-Engin ÖZMEN/GÜMÜLCİNE (Yunanistan), (DHA)

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

İLGİLİ HABERLER