Asayiş
  • 11.2.2019 09:12

Yunanistan kaçak FETÖ'cülerin güvenliğini arttırdı

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan FETÖ'cü askerlerin başına, geçtiğimiz gün kişi başı 4 milyon lira ödül konuldu. Yunanistan ise FETÖ'cülerin güvenliğini artırdı.

İçişleri Bakanlığı'nın "terörden arananlar listesine" geçtiğimiz hafta eklenen birçok teröristin yanında, darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan FETÖ'cü asker de yer aldı.

KİŞİ BAŞINA 4 MİLYON LİRA

Yunanistan'a kaçan 8 asker, "terörden aranan listesinde" kırmızı kategoride yer buldu.

Listeye göre kırmızı listede olan teröristleri ihbar edene 4 milyon, mavi listede olan teröristleri ihbar edene 1.5 milyon, yeşil listede olan teröristleri ihbar edene 1  milyon, turuncu listede olan teröristleri ihbar edene 600 bin ve gri listede olan teröristleri ihbar edene ise 300 bin lira ödül var.

Yunanistan'a kaçan 8 FETÖ'cü askerin başına konan toplam ödül ise 32 milyon lirayı buluyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTI

Türkiye'de yaşanan bu gelişmelerden sonra Atina hükümeti ise; FETÖ'cülere sağladığı güvenlik önlemlerini bir üst seviyeye çıkardı. 100 kişilik özel bir ekiple korunan kaçaklar için Yunan hükümeti yeni koruma planlarını da devreye soktu.

4'ÜNE MÜLTECİ STATÜSÜ VERİLDİ

Öte yandan 15 Temmuz 2016'dan bu yana Yunanistan, FETÖ'cü askerden 4'üne ise mülteci statüsü vermişti. Bu statü, onları kaçak statüsünden yasal olarak göç eden statüsüne alınmasına hak tanıdı.

İLGİLİ HABERLER