Gündem
  • 29.4.2022 14:42

Yunanistan'ın provokasyonunu Türkiye bozdu!

 Türk Hava Kuvvetleri unsurları, Yunanistan'ın Türk hava sahasında 22 ihlal gerçekleştirdiğini açıkladı. Her 3 günde bir ihlal başlatarak Yunanistan'ın provokasyon oyununu radar kayıtlarıyla ortaya çıkaran ve Türk jetleriyle karşılık veren hava kuvvetlerimizin kayıtları ilgili makamlara ilettiği de ifade edildi.

Son dakika haberleri: Türk hava sahasını 3 günde toplam 30 defa ihlal eden Yunan uçaklarına, Türk Hava Kuvvetleri unsurlarının derhal karşılık verdiği ortaya çıktı. Yunanistan'ın Ege'de gerilimi artıran taraf olduğu radar kayıtlarıyla da ortaya konulurken, söz konusu belgelerin ilgili makamlarla paylaşıldığı öğrenildi.

TANSİYON YÜKSELİYOR

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yunanistan, Ege'de hukuk dışı, provokatif, saldırgan eylem ve söylemlerine devam ediyor. Türkiye'nin sorunların barışçıl yol, yöntem ve diyalogla çözülmesine yönelik çağrılarına kulak tıkayan Yunanistan'ın, Ege'de gerilimi artırmayı, tansiyonu yükseltmeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

22 İHLAL

Bu kapsamda Yunanistan Hava Kuvvetlerine at uçaklar ilk olarak 26 Nisan'da Türk hava sahasını 6 defa ihlal etti. Bununla kalmayan Yunan uçakları Türkiye kıyılarına yakın provokatif uçuşlarına 27 Nisan'da da devam etti. 27 Nisan Çarşamba günü gerçekleşen ihlallerde Yunanistan Hava Kuvvetleri unsurları Didim, Datça ve Dalaman dahil Türk hava sahasında 22 ihlal gerçekleştirdi.

RADAR KAYITLARI

Dün de ihlallerine devam eden Yunan unsurlarına Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı uçaklar tarafından misliyle karşılık verildi. Radar kayıtlarıyla sabit olan Yunanistan'ın son 3 günlük yoğun ihlallerinin, ilgili makamlarla da paylaşıldığı öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER