Dünya
  • 20.1.2020 13:07

Zalim Çin'i esrarengiz virüs vurdu

Soydaşımız, kardaşımız Uygur türklerine akıl almak işkencelerle zulüm işleyen kafir Çin'de esrarengiz bir virüs ortaya çıktı. Hızla yayılan Virüs'den ölümler başladı..Çinli yetkililer, sadece iki gün içerisinde virüse yakalanan 139 kişi tespit ettiklerini duyurdu. Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde orta çıkan virüsün en büyük belirtisi solunum yetersizliği.

BBC'ye konuşan sağlık uzmanları, Çin hükümetinin açıkladığı verilerin salgının gerçek boyutlarını yansıtmadığını ve virüsün en az 1.700 kişiye bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

Çin'de SARS benzeri 'gizemli virüs'ten etkilenenlerin sayısı neredeyse 300'e dayanda..Çin'de ortaya çıkan SARS benzeri "gizemli virüs" hafta sonu Vuhan'da 136, Pekin'de 2 ve Guangdong eyaletinde bir kişide daha tespit edildi.

Çin’in Vuhan kentinde aralık ayında tespit edilen SARS benzeri "gizemli virüs"ten hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, SARS benzeri "gizemli virüs" hafta sonu Vuhan'da 136, Pekin'de 2 ve Guangdong eyaletinde bir kişide daha tespit edildi.

NASIL BİR VİRÜS

Kentte aralık ayından bu yana ortaya çıkan virüsten etkilenenlerin sayısı 198'e yükselirken, bunlardan 3'ü hayatını kaybetti. Diğer yandan hastaneye kaldırılanlardan 170'ünün tedavisi sürüyor. Hastalardan 44'ünün durumunun ağır olduğu ifade edildi.

Çin'de SARS'a benzeyen 'gizemli virüs'ten etkilenenlerin sayısı 45'e çıktı, 2 kişi hayatını kaybetti

Halka, virüsten etkilenmemek için kalabalık ortamlarda bulunmamaları, hijyen koşullarına dikkat etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Tayland ve Japonya’nın ardından Güney Kore’de de görüldü

Öte yandan Vuhan'dan gelen 35 yaşındaki bir kadının virüse yakalanmasıyla Güney Kore de Pazartesi günü ilk vakasını duyurmuş oldu. Daha önce  Tayland ve Japonya da Vuhan'ı ziyaret eden 3 kişinin hastalandığını duyurmuştu.

‘Gizemli hastalık’

Vuhan'da Aralık 2019'da ortaya çıkan ve tanımlanamayan türdeki bir virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, Vuhan'da onlarca kişide görülen gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.

Öte yandan, Hong Konglu uzmanlar virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti.

Vuhan dışında Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Çin dışında rastlanan vakalarda, hastaların Vuhan'a seyahat etmiş kişiler olması salgın ihtimalini güçlendiriyor.

Yorumlar (2)

  • - Zeynep Türkoglu

    Yüce rabbimden bir duam vardi kabul oldu, bu cinlilerin köklerini kurutacak bir hastalik ver rabbim, müslüman kardeslerimizi ellerinden kurtar diye dua etmistim, sükürler olsun kabul oldu, insallah bu virüsün önüne gecemesinler insallah

  • - Türk

    Her boku yerlerse olacağı bu daha beter olsunlar iyiki dinim islamdır iyiki müslümanım iyiki dinimiz her canlıyı yemememizi emretmiş

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER