Dünya
  • 4.6.2020 10:50

Zayed ve Hafter çaldıkları Libya petrolünü Venezuela'ya satarken Amerika'ya yakalandı

Libya'da iç savaş çıkartan BAE'nin kirli oyunu sonunda ortaya çıktı.. BAE'nin Hafter üzerinden bedava aldığı Libya petrollerini farklı isimlerle kurduğu şirketler aracılığıyla Venezuela'ya sattığı ortaya çıktı. Bütün bu işleri yürüten BAE'nin oyunu Amerikan gizli servisininin dosyasına girdi.
Wall Street Journal Libya petrollleri tezgahının belgelerinin Amerika'nın elinde olduğunu yazdı.

Wall Street Journal: Washington, Birleşik Arap Emirlikleri'nin aracılık ettiği Haftar ve Venezuela arasındaki şüpheli ilişkileri araştırıyor.
ABD ayrıca, yetkililerin yakıt ve petrol anlaşmaları çabalarının bir parçası olarak Haftar'ın Venezüella'nın başkenti Karakas'a yaptığı iddia edilen bir yolculuğu incelemeye başladı. Ekonomik yaptırımlarla Amerika Birleşik Devletleri tarafından hedeflenen Venezuela, petrolünü satamadığı gibi ve refine edilmiş benzin ve diğer petrol ürünlerini ithal edemiyor.

Amerikan gazetesi raporuna göre, bu soruşturmalar, Libya'nın başkenti Trablus'a yaptığı 14 aylık saldırısı için önemli bir fon kaynağına dönüşmeyi ümit eden Haftar için petrol satışlarını durdurmayı amaçlayan daha geniş bir uluslararası kampanya çerçevesinde geliyor. 
Haftar, Türkiye'nin Trablus hükümetine verdiği desteği derinleştirmesinin ardından hava savunma teçhizatı da dahil son haftalarda ciddi askeri yenilgiler aldı.

BEA'den kirli oyun! Darbeci Hafter'e destek için Libya petrolünü illegal yollarla satmaya çalışıyor

Libya'da darbeci Hafter'e destek veren Birleşik Arap Emirlikleri'nin kirli oyunu gün yüzüne çıktı. Wall Street Journal'da yer alan habere göre; BAE'li bir firmanın, Libya petrolünü illegal yollarla satış için Hafter'e aracılık ettiği ortaya çıktı. Edinilen son dakika habere göre; ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve Libya hükümeti, Dubai merkezli bir gemi kiracısını, Hafter'in Akdeniz üzerinden petrol pazarlamasına yardım ettiği şüphesiyle incelemeye aldı.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerinin lideri Halife Hafter''in, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) aracılar üzerinden Libya petrolünden illegal yollarla gelir elde etmeye çalıştığı belirtildi.

The Wall Street Journal'ın (WSJ) haberine göre, ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve Libya hükümeti, Dubai merkezli bir gemi kiracısını, Hafter'in Akdeniz üzerinden petrol pazarlamasına yardım ettiği şüphesiyle incelemeye aldı.

DARBECİ HAFTER'DEN SKANDAL HAMLE

ABD'li, Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırılan haberde, ABD'nin, Hafter'in petrol anlaşmaları yapmak için Venezuela'nın başkenti Caracas'a bir gezi yapmış olabileceğini incelediği ifade edildi. ABD'nin geniş kapsamlı yaptırımlarına maruz kalan Venezuela'nın, hidrokarbon ürünlerini ithal etmekte sıkıntı çektiğine işaret edildi.

Hafter'e bağlı sözde "Libya Ulusal Ordusu"nun, gazetenin görüş alma talebine yanıt vermediği kaydedilen haberde, Hafter'in Nisan 2019'da başkent Trablus'u ele geçirmek amacıyla başlattığı savaşı finanse etmek için petrol satışına ihtiyaç duyduğuna dikkati çekildi.

Habere göre, Libya petrolünün yaklaşık yüzde 80'ini bulunduran ülkenin doğusundaki en önemli petrol rafinerileri ve boru hatlarını kontrol eden Hafter, Türkiye'nin desteklediği BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusu karşısında son haftalarda arka arkaya yenilgiler aldı.

WAGNER'İN ÖDEMELERİNİ KARŞILAMAK İÇİN...

Rusya'nın desteklediği Hafter'in, sahada aldığı bu yenilgiler üzerine yürüttüğü savaşa fon sağlamak ve saflarındaki Wagner grubuna bağlı Rus paralı askerlerinin ödemelerini karşılamak için Libya petrolünü satma çabası içinde olduğu belirtildi.

Haberde, Afrika'nın en büyük rezervlerine sahip Libya'da, ülke petrolünü satma hakkının uluslararası toplum tarafından yalnızca Libya hükümetine bağlı Ulusal Petrol Kurumu'na tanındığına dikkati çekildi. Böylelikle, petrolün çoğunluğuna sahip doğu bölgelerini elinde bulundursa da petrol satışı engellenen Hafter'in, ocak ayında rafineri ve boru hatlarını kapattığı hatırlatıldı.

HAFTER'İN BAE'Lİ ŞİRKETLE İLLEGAL PETROL ANLAŞMASI

Habere göre, Hafter'in kurduğu "Askeri Yatırımlar İdaresi" adlı kurum, kasımda, Dubai (BAE) merkezli "Emo Petrol ve Petrol Ürünleri Yatırım Ticaret ve Pazarlama LTD" adlı bir gemicilik firması ile 10 yıllık petrol anlaşmaları imzaladı.

WSJ'nin kopyalarına ulaştığı anlaşmalara göre BAE'li firma, Libya'nın doğusundaki limanlarda dizel ve ağır ham petrolün gemilere yüklenmesini yürütecekti.


 

İLGİLİ HABERLER