Gündem
  • 8.1.2014 13:43

Zekeriye Öz, Bu açıklamayı 3 yıl önce yapmıştı

Tartışılan Savcı Zekeriye Öz, yürüttüğü soruşturmalarla ilgili basına daha önce bir kez yazılı açıklamada bulunmuştu. 7 Mart 2011'de Ergenekon soruşturmasıyla ilgili çıkan haberler üzerine açıklama yapan Öz, "Bir kısım basın-yayın organlarında soruşturmanın içeriğiyle bağdaşmayan ve savcılığı hedef alan yayınlar yapılması üzerine açıklama zorunluluğu doğmuştur" demişti.

Savcı Öz, "Yürütülmekte olan soruşturma, bir kısım basın mensubunun gazetecilik görevleri, yazdıkları veya yazacakları kitapları ve görüşleri ile ilgili olmayıp, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında elde edilen ve soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu aşamada açıklanması mümkün olmayan bir kısım delillerin değerlendirilmesi sonucu yapılması zorunlu hale gelen hukuksal bir işlemdir" ifadelerini kullanmıştı.

'AYRICALIKLI MUAMELE YAPILMAZ'

Öz'ün açıklaması şöyle devam etmişti: "Esasen Cumhuriyet Savcılığımızın hukuksal gereklilikler dışında herhangi bir amaçla hareket ettiğinin kabulü ve kamuoyunun bu yönde asılsız değerlendirmelerle yönlendirilmeye çalışılması, büyük bir titizlik ve ciddiyetle yürüttüğümüz soruşturmaya zarar vereceği gibi, adı geçen terör örgütünün hedef ve amaçlarına katkı sağlayacağı da açıktır. Bu istikametteki yayınlar tarafımızca özenle izlenmekte, hassasiyetle değerlendirilmektedir. Suçluluğu sabit oluncaya kadar herkesin masum olduğunu ifade eden 'masumiyet karinesi' şüphesiz tarafımızca da en az bu değerlendirmeleri yapan kişiler kadar bilinmekte ve öncelikle gözetilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki herkes kanun önünde eşittir. Hiçbir kişi veya zümreye ayrıcalık tanınamaz. Kimse suç işleme ayrıcalığına sahip olmadığı gibi mesleği ve makamı nedeniyle ayrıcalıklı muameleye de tabi tutulamaz"

KİMSE EMİR VE TALİMAT VEREMEZ

Öz açıklamasında, "Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve belgelerin suç isnadı için yeterli olup olmadığı konusunda değerlendirme sorumluluğu, görev ve yetkilerini kanunlardan alan savcılığımıza aittir. Soruşturmanın içeriği ve elde edilen deliller hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan, bulunması da esasen mümkün olmayan kişilerin, daha operasyonun ilk dakikalarından itibaren soruşturma makamlarını suçlayan ve tehdit eden değerlendirmeler içine girmeleri dikkat çekicidir. Bu görevi yerine getirirken, hiçbir makam, mercii tarafımıza emir ve talimat veremez, yönlendirmede bulunamaz. Sorumluluk sahibi herkes, bu yöndeki davranış ve değerlendirmelerden titizlikle kaçınmalıdır. Soruşturmanın süratle sonuçlandırılması için gerekli olan çabalar büyük bir titizlikle yürütülmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

Gökhan Danacı - İSTANBUL DHA

İLGİLİ HABERLER