Gündem
  • 26.2.2022 15:21

Zelenski: Rusları şaşırttık ve püskürttük her yer kontrol altında

Ukrayna - Rusya savaşında 3'üncü güne girilirken bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Washington Post'da yer alan habere göre, ABD'li yetkililerin Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'yi Kiev'den ayrılması için yardım etmeye hazırlıklı olduklarını belirtti. Zelenski'den ise bu teklife jet bir yanıtla ret geldi. Sabahın erken saatleriyle birlikte Kiev'den yükselen silah sesleri haberleri gelirken sıcak çatışmanın başkentin sokaklarına taşındığı açıklandı. Ruslar Melitopol şehrini ele geçirdiklerini açıklarken, Zelenski yaptığı son dakika açıklamasında, "Saldırılar püskürtüldü. Başkent Kiev ve çevresindeki kilit noktalar kontrol altında." dedi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in orduya verdiği emir ile başlayan Rusya - Ukrayna savaşının 3'üncü gününde de bölgeden Çatışma haberleri geliyor. Ruslar Melitopol şehrini ele geçirdiklerini açıklarken Ukrayna ordusu ise şehrin kontrolünün kendilerinde olduğunu iddia etti. Rusların Kiev'de bir sivil yerleşim binasını vurduğu görüntüler ajanslara düşerken binada can kaybı olup olmadığı henüz açıklanmadı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba bir kez daha dünyayı Rusya'yı durdurmaya çağırdı. Gelen son haberlere göre Rus askerleri Lviv'e girdi ancak ilk saldırı püskürtüldü...

İşte çatışma haberlerinin geldiği bölgeden dakika dakika son dakika gelişmeler...

15:03 Estonya hava sahasını Rus uçaklarına kapatarak Baltık komşusu Letonya'ya katıldı. Başbakan Kaja Kallas, diğer AB ülkelerini de aynı şeyi yapmaya çağırdı. Letonya, 26 Mart'a kadar Rusya'ya olan tüm uçuşlarını da iptal etti.

14:55 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Ukrayna arasındaki savaşın uzun süre süreceğini ve herkesin buna hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Macron yaptığı açıklamada, "Bu Savaş uzun sürecek ve beraberinde gelen tüm krizlerin kalıcı sonuçları olacak" dedi.

KİEV'DE YENİ YASAK, UYMAYANLAR DÜŞMAN SAYILACAK

14:44 
Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, şehirde yeni sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Akşam 5'den sabah 8'e kadar uygulanacak yasak süresince, karara uymayıp sokakta görülenler düşman sayılacak. Yasak 28 Şubat'a kadar sürecek. 

14:09 İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya'nın kayıplarının açıklanandan çok daha fazla olduğunu duyurdu. Açıklamada, "Rus kayıplarının ağır ve Kremlin tarafından tahmin edilenden veya kabul edilenden daha büyük olması muhtemel" ifadeleri kullanıldı.

14:00 Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasının ardından "Diplomatik ilişkilerin sürdürülmesine özel bir ihtiyaç olmadığını" belirterek, "Birbirimize dürbün ve silah görüşleriyle bakabiliriz. Batı, Rus varlıklarını dondurma tehdidiyle ilerlerse, ülkedeki Batı varlıklarının dondurulma olasılığı doğar" dedi.

Medvedev bir yandan Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin dondurulmasını kınarken diğer yandan da bunun Rusya’da idam cezasını geri getirmeye olanak sağladığını belirtti. Medvedev ayrıca Ukrayna’nın işgalinin, Vladimir Putin tarafından belirlenen hedeflere ulaşıncaya kadar süreceğini duyurdu.

13:25 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski yaptığı son dakika açıklamasında 'Bu savaşı durdurmalıyız, barış içinde yaşayabiliriz' dedi ve ekledi;

"Düşman saldırılarını başarı ile püskürttük. Kiev ve başkentin etrafındaki kilit şehirler ordumuz tarafından kontrol altında. İşgalciler devletimizi bloke etmek ve ve buraya kuklalarını koymak istiyor ancak düşmanın planlarını bozduk. Ülkeyi yeniden inşa etmek için çok işimiz olacak. Yurtdışından gelecek herkese hazırız. Ülkemizi korumak isteyen herkesi buraya davet ediyoruz.

Ukrayna halkı AB üyesi olmayı hak ediyor. Ve bu, Ukrayna'ya desteğinizin bir işareti olacaktır. Bu tartışma artık kapatılmalıdır. Bugün bunu Avrupalı ​​liderlerle görüştük. Avrupa tüm ekipman ve askeri yardımları Ukrayna'ya gönderiyor ve Rusya'yı Swift'den ayırmak için çalışmalar devam ediyor. Umarım Macaristan bu kararı desteklemek zorunda kalır.

Askerlerimiz, sınırda çatışanlar ve vatandaşlarımız lütfen ayakta kalın. Bu savaşı kazanacağız, yaşasın Ukrayna."

Zelenski ayrıca savaşa karşı çıkan Ruslara da teşekkür ederek, "Size yalan söyleyenleri, bize yalan söyleyenleri, tüm dünyaya yalan söyleyenleri durdurun" dedi.

 

 

İLGİLİ HABERLER