Ekonomi
  • 30.4.2013 09:55

Ziraat Bankası'ndan emeklilere maaş tuzağı!..

Emekliler normalde e-devlet sitesine girerek emekli maaşını istedikleri bankanın istedikleri şubesine taşıma hakkına sahip. Ancak emekli maaşlarını halen Ziraat Bankası’ndan alan on binlerce vatandaş, bankaya bir kuruş bile kredi borçları olmamasına rağmen resmi kayıtlarda bankanın kendilerini borçlu göstermesi nedeniyle bu işlemi gerçekleştiremiyor.
Ziraat Bankası ile irtibata geçen emekliler, bankanın, “Bizimle alakalı bir konu değil. Kredi borcunuz yok ama bunu SGK’nın düzeltmesi lazım” cevabıyla karşılaşıyor. SGK yetkilileri ise konunun kendileriyle hiç ilgisinin olmadığını belirterek, “Her gün yüzlerce kişi aynı şikayetle bize müracaat ediyor. Ancak konunun bizimle yakından uzaktan alakası yok. Ziraat Bankası tek kuruş bile borcu olmayan ya da kullandıkları kredinin son taksitini bir yıl önce ödeyen emeklileri bile sistem üzerinde borçlu göstererek, emekli maaşlarını başka bankalara taşımasına engel oluyor” şeklinde konuşuyor.
İsminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaş, “12 gün önce e-devlet sitesine girerek banka değişikliği yapmak istedim. Ancak oradaki uyarıyı görünce gözlerime inanamadım. ‘Kredi borcunuzdan dolayı banka değiştiremezsiniz, sadece şube değiştirebilirsiniz’ ibaresini görünce acaba birileri benim adıma kredi mi çekti diye panik oldum. Defalarca şubeyi aramamama ve gitmeme rağmen bir türlü o ibareyi değiştirtemedim. Banka topu SGK’ya, SGK ise bankaya attı. Bütün uğraşlarıma rağmen emekli maaş hesabımı özel bir bankaya aktaramadım” şeklinde konuştu.
Banka ile SGK arasında mekik dokumaktan bitkin düşen emekliler yetkililerden bu soruna bir çare bulmasını bekliyor.
(İHA)

İLGİLİ HABERLER