Dünya
  • 18.9.2021 10:44

10 yıllık jinekoloğu babası çıktı

Dünya basınında her gün "Bu kadarı da olmaz" dedirten haberlerle karşılaşıyoruz ama birazdan okuyacaklarınız gerçekten kanınızın donmasına neden olacak.

Upstate New York fertility doc was 'serial sperm donor': lawsuit

Morgan Hellquist, her yetişkin kadının yapması gerektiği gibi jinekolog muayenelerini hiç aksatmıyordu. Üstelik doktorundan da oldukça memnundu. Yıllardır Dr. Morris Wortman'la görüşüyor ve Wortman'ın uzmanlığına çok güveniyordu.

Hellquist'in Wortman'a duyduğu güven, korkunç bir gerçeği fark etmesiyle yerle bir oldu: Wortman muhtemelen Hellquist'in biyolojik babasıydı!

Eylül 1985'te doğmuş olan Hellquist, Yapay Döllenme yoluyla dünyaya gelmiş ve biyolojik babasını hiç tanımamıştı. Ancak bildiği bir şey vardı. Doktoru Wortman aynı zamanda annesinin de doktoruydu ve 36 yıl önceki yapay döllenme işlemini de bizzat kendisi gerçekleştirmişti.

Wortman, o dönemde Hellquist'in anne babasına sperm donörünün tıp fakültesinde okumakta olan bir öğrenci olduğunu söylemişti. Bunun dev bir yalan olduğu, dizisi çekilse izlenme rekorları kıracak olaylarla ortaya çıktı. Hellquist'i dehşete düşüren gerçekler geçtiğimiz günlerde mahkemeye de taşındı.

GELİP GÖRSÜN DİYE EŞİNİ DE ÇAĞIRMIŞ

Washington Post gazetesinin iddianameden aktardığına göre, Hellquist'in dünyasının yıkılmasına yol açan ilk olay geçtiğimiz nisan ayında bir muayene sırasında gerçekleşti.

Kadın olağan bir kontrol için Wortman'ın muayenehanesinin yolunu tuttu ve her zaman olduğu üzere doktorun muayene masasına uzandı. Dr. Wortman da her zaman yaptığı üzere ultrason cihazıyla Hellquist'i muayene etmeye başladı. Ancak o sırada söylediği bir şey kadının dikkatini çekti. Dr. Wortman, "Maskeni çıkarsana, maskesiz daha güzel görünüyorsun" diye konuşmuştu.

İddianameye göre, Dr. Wortman, ardından daha da tuhaf bir şey daha yaparak eşini de muayene odasına çağırdı ve Hellquist ile kendisi arasında fiziksel benzerlikler olup olmadığına bakmasını istedi. Sonra da Hellquist'e "Sen gerçekten iyi bir çocuksun, çok iyi bir çocuksun" dedi.

KİM BİLİR KAÇ ÇOCUĞUN BABASI

Bütün bunlar peş peşe gelince Hellquist bir anda gerçeği anladı: Çocukluğundan beri tanıdığı, neredeyse 10 yıldır hastası olduğu adam biyolojik babası olabilirdi.

Üstelik Dr. Wortman'la ilgili korkunç gerçekler bununla sınırlı da değildi. ABD'nin New York eyaletinin Rochester şehrinde faaliyet gösteren Dr. Wortman'ın spermiyle benzer şekilde dünyaya gelmiş, en az 6 çocuk daha bulunuyordu. Yani Hellquist'in kim olduğunu bile bilmediği sayısız kardeşi olabilirdi.

BİLE BİLE NASIL KIZININ JİNEKOLOĞU OLABİLDİ?

Bir ay sonra yapılan DNA testiyle, Hellquist'in Wortman'ın biyolojik kızı olduğu doğrulandı. Doktorun biyolojik kızı olduğunu bile bile kendisinin jinekoloğu olmaya devam etmesi Hellquist'i daha da dehşete düşürdü.

Hellquist, bugün Wortman'a karşı açtığı davada, doktoru malpraktis, bilgilendirilmiş onam eksikliği, kötü muamele, sahtekarlık, ihmal ve duygusal strese yol açmakla suçluyor.

İddianamede, 1985 yılında Wortman'ın Hellquist'in annesi Jo Ann Levey'i kendi spermiyle hamile bıraktığı ama kadına spermin Rochester Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki bir öğrenciden geldiğini söylediği belirtiliyor. Wortman'ın karşındaki kişinin kızı olduğunu bile bile Hellquist'i 26 yaşından itibaren tedavi etmeye başladığı da iddianamede yer alıyor.

HER ŞEY BİR TRAFİK KAZASIYLA BAŞLADI

İddianameye göre, her şey 80'lerin başında Hellquist'in babası Gary Levey'nin henüz 20 yaşındayken geçirdiği bir Trafik kazasıyla başladı. Sarhoş bir şoförün motosikletine çarpması sonucu belden aşağısı felç olan Levey ve eşi Jo Ann, çocuk sahibi olmak için yapay döllenme seçeneğini denemeye karar verdi ve bunun için 1983 yılında Dr. Wortman'ın kapısını çaldı.

Levey çiftinin doktordan iki talebi vardı: Birincisi sperm donörünün geçmişinde herhangi bir hastalık olmaması, ikincisi de bebeğin Levey ailesi gibi Kuzey Avrupa kökenli olması. Dr. Wortman bu talepleri karşılayan bir tıp öğrencisinin sperm bağışı yapacağını belirterek Jo Ann Devey'i tedavi etmeye başladı.Bir yıl boyunca Joe Ann'e ayda iki üç kez uygulanan sperm enjeksiyonları her seferinde başarısız oldu. Ancak 1985'in ilk günlerinde Levey nihayet hamile kaldı. Aynı yılın eylül ayında da Morgan dünyaya geldi. (Wortman'ın o zamanki eşinden olan kızı da aynı günlerde doğmuştu.)

İLGİLİ HABERLER