Eğitim
  • 30.6.2010 11:32

160 ÜLKE GEZEN MÜDÜRE İNCELEME

İL MÜDÜRÜ KONUŞTU

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın talimatıyla, Erdoğan’ın özlük dosyası ve pasaportları incelemeye alındı.

‘İSTERLERSE BİLDİRİRİZ’

Yıldız, “Dosyasına baktırıyorum. Yurtdışına, kardeş okul projeleri nedeniyle gitmiş. Şu anda işlem gerektiren bir şey yok. İzin alıp gitmiş, usulsüzlük yok. Devleti zarara uğratacak bir şey yok. Soruşturmayı gerektirecek bir durum var mı yok mu; bunu araştırıyoruz” dedi.

Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:
“160 ülkeden bahsediliyor. Benim önüme şu ana kadar 10 ülke geldi. 4 yıl boyunca hangi ülkelere, hangi amaçla çıkış yapmış onları tek tek çıkarttırıyoruz. TBMM’deki soru önergesiyle ilgili henüz bir bildirimde bulunulmadı. Soruların yanıtlarını isterlerse bakanlık ve Başbakanlığa bildireceğiz. Biz de 160 ülkeyi arıyoruz.”
Erdoğan’ın, “Dünya barışına katkı için, Adem ile Havva’nın çocuklarının tanışmasına, arada kan olmamasına, çocukların kanının akmaması için çalışıyoruz” sözlerini ise Yıldız, “Yorum yapmayacağım. Yasal yönüne bakıyorum” diye cevapladı.

‘AKRABALIĞI ETKİLEMEZ’

Eyüp Milli Eğitim Müdür Vekili Güsamettin Erdoğan’ın kendisine yaptığı izin başvurularında, Başbakan’ın akrabası olması nedeniyle bütün taleplerinin kabul edildiği yönündeki iddiaları ise Yıldız; “Öyle bir şey yok. Herkes eşit koşullarda. İlçe müdürü gitmek istediğinde izin için bize başvurur. Daha önce talepte bulunup reddedildiği oldu mu buna da bakacağız. Dosyanın tamamlanmasını bekleyeceğiz. Şu anda kendim de görmek istiyorum” dedi.

CHP’nin önergesinde neler var?

TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce, Başbakan Erdoğan’ın da akrabası olan Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Vekili Güsamettin Erdoğan’la ilgili Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle geçtiğimiz hafta bir soru önergesi vermişti. Başbakan Erdoğan’dan, “Yurtdışı gezilerinin masraflarını kim karşılıyor? Kaç ülkeye gitti ve kaçına resmi görevli olarak gitti? Gezideyken ek ders ücreti aldı mı? Eyüp’e 4 yıldır niye asil müdür atanmıyor? Akrabalık dereceniz nedir?” gibi soruların cevaplanması istendi.
HABERTÜRK

İLGİLİ HABERLER