Gündem
  • 28.4.2006 20:44

''2005'TE DÜNYADA 11 BİNDEN FAZLA TERÖR SALDIRISI DÜZENLENDİ''

WASHINGTON - Dünyada geçen yıl, çoğu Irak'ta olmak üzere 11 binden fazla terör saldırısı düzenlendiği, bu saldırılarda 14 bin 602 kişinin öldüğü bildirildi.
     ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2005 yılı terörizm raporunda, geçen yıl düzenlenen saldırı sayısında önemli artış olduğu vurgulanarak, 2004 yılında 651, 2005'te ise 11 bin 111 terör saldırısı düzenlendiğine dikkat çekildi.
     Bakanlık, bu sene yeni bir uygulama başlatarak, sadece uluslararası değil, tüm terör eylemlerini hesapladı. Bu yeni uygulamayla, Irak'ta düzenlenen ve yaklaşık 8 bin 300 kişinin yaşamını yitirdiği 3 bin 500 kadar saldırı da 2005'te düzenlenen terör saldırılarına dahil oldu.
     Rapora göre, Irak'ta yaklaşık 3 bin kişi (dünya genelinde terör saldırılarında ölenlerin yaklaşık yüzde 20'si) 360 kadar intihar saldırısında yaşamını yitirdi.
     Bakanlık uzmanları ise, başta Usame Bin Ladin olmak üzere El Kaide liderlerinin ideolojik olarak dünya genelindeki yanlılarını saldırı düzenlemeye teşvik etmeye devam ettikleri, ancak yerlerini tespit etmeye yönelik uluslararası faaliyetler nedeniyle, bu liderlerin operasyonlardaki rollerinin azaldığı yorumunu yaptı.
     El Kaide liderlerinin terör eylemlerini artık geçmişte olduğu kadar, doğrudan yönetecek güçte olmadıkları yorumunu yapan uzmanlara göre, artık çok daha fazla küçük örgüt, modern teknoloji ve malzemelerden yararlanmayı başardı. Bu küçük grupların da yerlerinin tespit edilmesi ya da bu gruplara karşı konulması son derece güç.
     Rapora göre, 2005 yılı ayrıca Irak'a yabancı teröristlerin akınını güçlendiren, stratejik olarak önemli bazı gizli örgütlerin artmasına da damgasına vurdu. Bu da küresel terörle mücadelenin önünde son derece önemli bir engel oluşturmaya devam ediyor.
     El Kaide'ye önceki yıllarda olduğu gibi darbe vurulduğunun belirtildiği raporda, örgütün hala direniş gösterdiği, örgüte bağlı önemli üyelerin hayatta olduğu ve operasyonlara adapte olduğu da belirtildi. Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:37

İLGİLİ HABERLER