Gündem
  • 28.2.2013 16:30

28 Şubat'taki baskının bugün alası var

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu'nun başkanlığında toplandı. Mumcu, gündeme geçmeden önce milletvekillerine söz verdi.
      AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, 28 Şubat'ın, 50 yıllık vesayetçi yapının son halkası olduğunu, daha sonra Türkiye'nin büyük değişim yaşadığına işaret ederek, medya, sermaye, sivil çevreler ayağı olduğunu, ancak karanlık iktidar blokunun kısa zamanda tasfiye edildiğini söyledi.
      AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, 28 Şubat'ta demokrasiye sistem dışından müdahale edildiğini, siyasi iktidarın zorla değiştirildiğini ve hukuk devletinin hiçe sayıldığını söyledi. Aydın, ''Demokrasiyi kurtarma bahanesiyle demokrasi katledilmiş, toplum kamplara bölünmeye çalışılmıştır, askeri ve sivil bürokrasi, medya ve iş dünyası sözde irtica tehlikesine karşı el ele vermiş, milletin işbaşına getirdiği iktidara karşı direnişe geçmiş ve iktidarı değiştirmiştir. 28 Şubatçılara en büyük dersi yine halkımız vermiştir. AK Parti olarak darbecilerin yargılanması önündeki engelleri kaldırarak, TBMM'de araştırma komisyonu kurarak darbeleri tarihe gömmenin haklı gururunu yaşıyoruz'' diye konuştu.
      AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, bin yıl sürecek denilen 28 Şubat'ın tarihin tozlu sayfalarında kalmasının önemli olduğunu ifade ederek, ''28 Şubat; şöhretli generaller ile onlarla işbirliği yapan sivillerin, basın yayın organlarının, yargı mensuplarının, bürokrasinin, üniversitelerin millete yaptığı zulmün adıdır. Bu zulüm, Matruşka gibi açtıkça içinden başka şeylerin çıktığı rejimin adıdır'' dedi.
     
     -İnce ile AK Parti'lilerin tartışması-
    
     CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Meclis'in darbeler ve muhtıralar gördüğünü belirterek, ''Biz darbelerden ve muhtıralardan çok çekmiş parti olarak soruyorum; 28 Şubat'ta fişleme vardı doğru, bugün fişlemenin alası var. O zaman medyaya baskı vardı doğru, bugün medyaya baskının alası var. Yerel yönetimlere o zaman baskı vardı. Bugün müfettişler CHP'li belediyelerden çıkmıyor. 28 Şubat'ta kayıp trilyon davası vardı, şimdi CHP Genel Merkezi'nde kedi Şero'nun mama davası vardı. O zaman bağımsız yargı vardı, bugün iktidarın sopası olmuş bir yargı var'' diye konuştu.
      AK Parti'li milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine İnce, ''mağdur değil zalimsiniz'' diye bağırdı.
      MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise milletin iradesine, Meclis ve sivil iktidara sebebi ve sahibi kim olursa olsun hukuk dışı müdahaleye karşı olduklarını belirterek, milletin oyuyla oluşan iradeyi de yok sayan ve aşağılayan, millete mensubiyeti ayaklar altına alan yaklaşımı da kınadığını söyledi.
      Bazı milletvekilleri, kısa söz taleplerinin karşılanmamasına itiraz ederek, Başkanvekili Mumcu'ya ''Ayrımcılık yapıyorsunuz'' dedi. Mumcu, sisteme uygun olarak 20 milletvekiline söz verdiğini, ancak sürenin sınırlı olması nedeniyle herkese söz veremeyeceğini ifade etti.
      Bu arada, BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Bingöl'de iki yıl önce polis memurlarına saldırı olayıyla ilgili olarak tutuklanan 19 yaşında lise öğrencisi Gülsüm Koç'un gizli tanık ifadeleriyle müebbet hapis cezasına çarptırıldığını ileri sürerek, yaşanan durumun ''hukuk skandalı'' olduğunu ifade etti. Adalet Bakanlığı'nın Koç'un dava dosyasını isteyerek incelettiğini belirten Baluken, Koç ile ilgili kararın geri alınması gerektiğini söyledi.
      Genel Kurul'da daha sonra söz alan çok sayıda AK Parti milletvekili, 28 Şubat ile ilgili görüşlerini ifade etti.

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 17:38

İLGİLİ HABERLER