Gündem
  • 5.1.2014 12:49

345 hakim ve savcı hakkında soruşturma

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 2013 yılı 3. Daire Hâkim Savcı Şikayet Bürosu istatistiklerine göre 345 hakim ve savcı hakkında soruşturma izni verildi. Soruşturma izni verilmesine yer olmadığına dair karar sayısı ise bin 461.

HSYK Hakim ve Savcı Şikayet Bürosu 2013 yılı iş durumuyla ilgili çalışmalarını açıkladı. İstatistik verilere göre, HSYK'ya 2013 yılında 9 bin iş gelirken, toplam 9 bin 302 dosya hakkında karar verildi. Bu dosyaların yeniden inceleme kararı bin 113 iken HSYK Genel Kurul kararı 607 oldu. HSYK'nın verdiği toplam karar sayısı 11 bin 22.

HSYK'NIN YAPISI DEĞİŞİYOR

5982 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un çerçeve 14 ve 22'nci maddelerinde getirilen düzenlemelerle 2709 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 144 ve 159'uncu maddelerinde yapılan değişiklik sonucunda; adalet hizmetleri ile cumhuriyet savcılarının idari görevlerine ilişkin hususlar hariç olmak üzere hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hâkimler için idari nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hâl ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri, Adalet Bakanlığı'ndan alınarak Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ilgili dairesinin teklifi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu başkanının oluru ile kurul müfettişlerine yaptırılacağı hüküm altına alındı. Soruşturma ve inceleme işlemlerinin, hakkında soruşturma ve inceleme yapılacak olandan daha kıdemli hâkim veya savcı eliyle de yaptırılabileceği belirtildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, hakim ve savcılar hakkında 2013 yılında yapılan şikayetlere ilişkin istatistikleri yayınladı. Yapılan başvurularda, şikayet ve ihbarın işleme konulmaması sayısı 5 bin 981 iken soruşturma izni verilmesine yer olmadığına dair bin 461 karar verildi. İnceleme izni verilen karar sayısı bin 325 iken soruşturma izni verilen dosya sayısı 345 oldu. Diğer sebeplerle de 235 işlem yapıldı.
 

İLGİLİ HABERLER