Gündem
  • 18.5.2024 23:36

50 yıl aradan sonra Lübnan'dan İsrail'e ilk hava saldırısı

 Lübnan'dan 50 yıl sonra İsrail'e ilk hava saldırısı

Gazze çatışmasındaki gerginlikler, özellikle İsrail güçlerinin Refah'ta tartışmalı askeri operasyonunu başlatmasından bu yana artıyor. 
Gözlemciler, Lübnan Hizbullahı'nın son günlerde yürüttüğü operasyonların doğasında, yaklaşık 50 yıldır İsrail içinde gerçekleştirilen ilk hava saldırısı olarak tanımlananlar da dahil olmak üzere bir değişiklik olduğuna dikkat çekti.

Refah saldırısının başlamasından bu yana bölgesel gerilimler Gazze cephesinin ötesinde, Lübnan'dan Irak ve Yemen'e kadar yoğunlaştı.

Çoklu Cephelerde Savaş

Örneğin, "Irak'taki İslami Direniş" iki gün önce "İsrail topraklarındaki, Jericho Vadisi'ndeki ve Be'er Sheva'daki Nevatim Hava Üssü'ndeki hayati hedeflere geliştirilmiş Al-Arqoub (Cruise) füzelerini kullanarak" saldırdığını duyurdu.

Ayrıca "Ensarallah" olarak bilinen Husi hareketi dün, Akdeniz'deki İsrail limanlarıyla bağlantılı veya bunlarla bağlantılı gemileri hedef alan operasyonlara başladığını duyurdu.

Husiler, Perşembe günü Marib vilayetinde düşmanca faaliyetler yürüten bir Amerikan MQ-9 insansız hava aracını düşürdüklerini duyurdu ve bu, şimdiye kadar düşürülen dördüncü insansız hava aracı oldu.

Eş zamanlı olarak, "Lübnan'daki İslami Direniş" Hizbullah, Perşembe günü Metula bölgesine ve savunmasına iki S5 füzesi taşıyan silahlı bir drone ile saldırdığını bildirdi. Drone, füzelerini sahadaki araçlardan ve personelden birine fırlatarak can kaybına yol açtı ve belirlenen hedefe isabetli bir şekilde saldırısını sürdürdü.

Hizbullah'ın Yükselişi

Lübnanlı uzmanlar ve analistler, Shafaq Haber Ajansı'na verdiği bu saldırıyı, tarihinde Lübnan'dan İsrail'e düzenlenen ilk hava saldırısı olarak nitelendirdi. Bu aynı zamanda, Arap devletleri ile İsrail arasında Ekim 1973'te Yom Kippur Savaşı'nın sona ermesinden bu yana bir Arap devletinin İsrail'e düzenlediği ilk hava saldırısına da işaret ediyor.

İsrail'in hava saldırıları sınıra yakın köylere yoğunlaştı ve iki gün önce Baalbek'e kadar uzandı. İsrail, bugün Hizbullah'ın hava kuvvetlerinde görevli "üst düzey bir komutanı" öldürdüğü iddiasıyla sınıra yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Saida kenti yakınlarında saldırı başlattı.

Lübnanlı askeri uzman Omar Maarabouni'ye göre bu olay, Gazze çatışmasının başlangıcından bu yana Hizbullah'ın ilk kez "S-5" roketlerini konuşlandırdığı anlamına geliyor. Bu saldırıda, füzeleri ateşleyebilen ve daha sonra patlayıcı intihar drone'una dönüşebilen "Şahed" serisine ait çift rollü bir drone ile iki roket fırlatıldı.

Uzmanlar, bu tür insansız hava araçlarının savaş başlığının 25 ila 30 kilogram arasında yüksek patlayıcı ağırlığına sahip olduğunu tahmin ediyor. Hizbullah, Lübnan sınırı yakınındaki İsrail bölgesine yönelik bu operasyonda kullanılan İHA'nın özelliklerini açıklamamış olsa da, orta büyüklükte bir İHA olması muhtemel. Bu sonuca "S-5" roketinin 1,5 metrelik uzunluğundan ulaşılmaktadır. S-5, katı yakıtla çalışan, oldukça patlayıcı Rus roketlerinin bir modelidir.

Hizbullah'ın son saldırısı, son birkaç gündür gerçekleştirdiği saldırıların niteliği ve türüyle tutarlıydı.

Dün Perşembe günü Hizbullah, İsrail'in geleneksel sınır çatışma bölgesinden coğrafi olarak uzak olan Bekaa bölgesindeki sanayi tesislerine yönelik saldırılarına yanıt olarak direnişin İsrail Savunma Bakanlığı'na bağlı sanayi tesislerine insansız hava aracıyla saldırı düzenlediğini duyurdu.

Hedef, Elbit Systems'in sınırın yakınındaki kuzey Kiryat Shmona'da bulunan ve İsrail ordusu için elektronik sistemler üretiminde uzmanlaşmış "David Cohen Fabrikası"ydı. Saldırının hedeflerini isabetli bir şekilde vurduğu bildirildi.

Bu saldırılar, iki gün önce, hem Hizbullah hem de İsrail medyasının doğruladığı gibi, Batı Celile'deki Adamit üssü üzerinde gelişmiş bir gözetleme balonunun düşürülmesini içeren bir operasyonun ardından geldi. Hizbullah'ın yayınladığı görüntülere göre, balonun fırlatma üssünü, kontrol mekanizmasını ve mürettebatını hedef alan çok yönlü ve sıralı saldırıda can kayıpları yaşandı. Hizbullah bu operasyonun ayrıntılarını doğrulayan bir video yayınladı.

Caydırıcı Bir Mesaj

Gözlemciler, balonun düşürülmesi de dahil olmak üzere son saldırılarda "Direniş Ekseni"nin caydırıcı bir mesaj göndermeye çalıştığını kaydetti. Bu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, insani veya bölgesel sonuçlarına bakılmaksızın Refah'ta bir operasyon başlatma tehdidine yanıt olarak geldi.

Gözlemciler ayrıca Hizbullah'ın Lübnan'da gelişmiş "MASS-3" televizyon güdümlü füzelerinin artan kullanımının yanı sıra intihar dronlarının yoğunlaştırılmış konuşlandırılmasına dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Hizbullah'ın, İsrail güçlerini ve onların kuzey "İsrail'deki toplantılarını" hedef almak için yerel yapım "Burkan" roketlerini (kısa menzilli ancak 50 kilograma kadar önemli patlayıcı kapasitesi olan) kullandığı çatışmanın ilk aşamasının ardından " grup yakın zamanda yeni bir silah tanıttı. Hizbullah ilk kez 120 kilogramlık patlayıcı güce sahip ağır füzeler olan "Cihad Muğniye" roketlerini konuşlandırdı.

Bu roketlere, İsrail tarafından 2008 yılında Şam'da suikasta uğradığına inanılan Hizbullah'ın üst düzey askeri komutanı İmad Muğniye'nin oğlu Cihad Muğniye'nin adı veriliyor. İsrail, 2015 yılında da oğlu Cihad'ı Suriye'nin Kuneytra bölgesinde öldürmüştü.

Hizbullah'a göre bu yeni ve daha yıkıcı roketler, İsrail'in işgal ettiği güney Lübnan'ın Şeba Çiftlikleri bölgesindeki Zibdin bölgesine saldırmak için kullanıldı.

Güncellenme Tarihi : 19.5.2024 00:35

İLGİLİ HABERLER