Gündem
  • 28.9.2022 22:12

6'lı masa 2 bin yeni bürokrat ayarları.. MİT Müsteşarı Diyanet işleri Başkanı

Altılı Masa 2 bin kişilik bürokrat listesi hazırlıyor! MİT, Diyanet ve Merkez Bankası…

Altılı masada ikinci tur görüşmeler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde pazar günü başlıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre masanın bu turdaki gündemi, adayın seçilmesi halinde yetkilerini nasıl kullanacağına ilişkin imzalayarak taahhüt edeceği ‘protokol’ ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritası.

ANLAŞMAZLIĞA KARŞI ATAMA PROTOKOLÜ

Masadaki partilerin hazırlıklarını sürdürdüğü protokolün, kurumsal düzenlemeler ve atamalar konusunda cumhurbaşkanına geniş alan tanıyan kararname yetkisine ilişkin ayrıntıları içereceği belirtildi. Kulislerde, ileride bir anlaşmazlığa yol açmaması için önemli kurumsal düzenlemeler ile kritik görevlere atanacak isimlerin önceden uzlaşıyla belirlenip protokole bağlanacağı da konuşuluyor.

LİDERLER 'DANIŞMA KURULU' OLACAK

Liderlerin kabinede görev alıp almayacakları da merak konusu oldu.

6’lı masa kaynakları, henüz bu konuların görüşülüp karara bağlanmadığını belirtirken şöyle dedi:

“Kabine için düşünülen isimlere milletvekili aday listelerinde yer verilmeyecek. Bu nedenle partilerin şu andaki bazı önemli isimlerinin listelerde yer almaması sürpriz olmayacak. Liderler ise kendileriyle ilgili kararı masada kendileri verecektir ama zaten temsilcileri yer alacağı için kabinede yer almamaları yüksek ihtimal. Ancak seçilecek cumhurbaşkanının, adı konulmuş ya da konulmamış olsun bir danışma kurulu formatında, liderlerle önemli kararları oturup konuşmasında bir engel yok.”

2 BİN KİŞİLİK KRİTİK LİSTE

Protokol konusunda, 3 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ndeki “Görev süreleri atandıkları tarihte görevde bulunan cumhurbaşkanının görev süresini geçemez” denilen devletin üst düzey bürokratlarının yer aldığı yaklaşık 2 bin kişilik listeye dikkat çekildi.

Bu listede Diyanet, MİT, Savunma Sanayii, Merkez Bankası, TÜİK, TOKİ ve TRT’den Sayıştay başsavcısı, vali, genel müdür ve rektörlere kadar devletin üst düzey bürokratları yer alıyor. Kulislere göre 6’lı masayı oluşturan partiler, bu kritik görevler de dahil olmak üzere iktidara gelmeleri halinde görev verecekleri isimlere ilişkin kapsamlı bir “bürokrat havuzu” oluşturuyor.

Güncellenme Tarihi : 30.9.2022 00:04

İLGİLİ HABERLER