Gündem
  • 17.8.2022 00:22

AB yetkilisi : Erdoğan'a bizim kurallarımıza uyması gerektiğini söyleyemiyoruz

FT: AB ülkeleri Ankara’dan açıklama istedi

Financial Times (FT) gazetesi, Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin artmasından endişe duyan bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Moskova ile ilişkileri konusunda Ankara'dan açıklama talep ettiğini yazdı.

FT’de yer alan makalede, son 3 ayda Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 arttığına dikkat çekilirken, Rusya’dan kaçan yabancı markalardan oluşan boşluğu da Türk şirketlerin doldurduğu belirtildi. Haberde, Batılı yetkililerin açıklamaları ve yorumlarına da yer verildi.

‘BU RAHATSIZ EDİCİ BİR DURUM’

Haberde AB ülkelerinin Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin gelişmesinden rahatsızlık duyduğu kaydedilirken, gazeteye konuşan iki AB yetkilisi, “AB üyesi ülkeler giderek Türkiye’nin bu durumundan rahatsız oluyor. Bazı ülkeler Ankara’dan Kremlin ile ilişkilerinin gidişatı ile ilgili bilgi talep istedi bile” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan bir yetkili, “Bu durum bizim radarımızda. Bu hoş değil ve AB nezdinde iyi karşılanmadı. Bu rahatsız edici bir durum” dedi.

AB’nin üst düzey yetkililerinden Peter Stano, “Avrupa topluluğu Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarına yanıt olarak ticaretini artırırken, Moskova ile ticaretin ve etkileşimin artması gerçekten uygun değil” ifadesini kullandı. Makalede, Türkiye’nin “etkili” bir NATO üyesi olması ve 4 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmasının Ankara karşıtı bir hareket yapılmasını engellediği belirtildi.

BATILI YETKİLİ: ERDOĞAN’A SÖYLEYEMİYORUZ

Sözcü’nün aktardığına göre, Financial Times’taki haberde, “Batılı yetkililer Erdoğan’ın Putin ile müzakere etme yeteneğinin bir değer olduğunun farkında. Yakın zamanda Ukrayna’daki tahıl krizinin çözülmesindeki arabuluculuk çabaları bunun bir örneği” denildi.

Öte yandan gazeteye konuşan ve ismini vermeyen Avrupalı bir yetkili, “Avrupa Birliği’nde herkes bir nedenden ya da diğerinden Türkiye’ye ihtiyaç duyuyor. AB, yapacaklarının farkında olmalı… Henüz Erdoğan’a bizim kurallarımıza uyması gerektiğini söyleyemiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER