Gündem
  • 31.10.2023 18:37

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’a senatoda ‘kanlı el’ protestosu.. Dondu kaldı

Salı günü Senato'da yapılan bir oturum sırasında, Gazze'deki ateşkes çağrısında bulunan protestocular, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ı kesintiye uğrattı.Kalabalık içinde birçok kişi durdu ve defalarca "Hemen ateşkes!" diye bağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato Ödenek Komitesi’nde İsrail ve Ukrayna'ya yapılacak yardımları da içeren 106 milyar dolarlık ulusal güvenlik fonu talebi hakkında ifade verdiği sırada, elleri kırmızı boyalı savaş karşıtları tarafından protesto edildi. Polis, 12 kişiyi gözaltına aldı.

Protesters raise red painted hands as US Secretary of State Antony Blinken and Defense Secretary Lloyd Austin testify during a Senate Appropriations Committee hearing on a funding request for Israel

Blinken konuşması sırasında göstericiler, kırmızıya boyadıkları ellerini havaya kaldırarak, "Gazzeli çocukları kurtarın" sloganı attı. Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısı yapan protestocular, defalarca "Ateşkes hemen" diye bağırdı. Bir gösterici ise, "Gazze kuşatmasına hayır" yazılı pankart açtı.


Blinken, protesto nedeniyle konuşmasına devam edemezken, toplantıya protesto nedeniyle bir kaç kez ara verildi. Kongre polisi, göstericilere müdahale ederek salondan çıkarırken, 12 kişi gözaltına alındı.

Blinken ve Austin, ABD’nin İsrail ve Ukrayna'ya yardımları da kapsayan 106 milyar dolarlık ulusal güvenlik fonu talebi hakkında ifade vermek için toplantıya katılmıştı. Fonun yaklaşık 15 milyar dolarlık kısmı İsrail’in Filistin’e yönelik askeri operasyonları için ayrılacak.

Hepimiz sivil hayatların korunması için kendimizi adadık”

Konuşmasının sonunda protestocuları takdir eden Blinken, "Hepimiz sivil hayatların korunması için kendimizi adadık. Konuştuğumuz kadarıyla yaşanan acıları hepimiz biliyoruz, hepimiz bunun sona ermesini sağlamaya kararlıyız" ifadelerini kullanarak, ABD'nin müttefiklerinin yanında durmasının zorunlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Güncellenme Tarihi : 31.10.2023 22:36

İLGİLİ HABERLER