Gündem
  • 3.2.2023 20:26

ABD merkezli düşünce kuruluşu: "Türkiye'nin gücü artınca bu durum değişti"

Türkiye'nin, bölgesinde yükselen bir güç olduğu belirtildi. Ankara'nın yeni bir dış politika yönelimi benimsediği vurgulandı.

Bölgesinde söz sahibi olan ve küresel meselelerde sorunların çözümü için arabulucu rolü üstelenen Türkiye ile ilgili yeni bir rapor hazırlandı.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Foreign Policy Research Institute tarafından hazırlanan raporda, Ankara'nın dış politikadaki yeni yol haritasına dikkat çekildi.

Dış politikada yön değiştiren Türkiye'nin, statükoyu dönüştürmekle ilgilendiği belirtildi.

"Türkiye'nin gücü artınca bu durum değişti"

Raporda, Türkiye'nin geçmiş yıllarda komşu devletlerle ilişkilerinin, jeopolitik mücadelelerdeki yeri tarafından şekillendiği kaydedildi. Günümüzde ise bu durumun değiştiği belirtilerek şöyle denildi:

Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve Türkiye'nin ekonomik, askeri ve diplomatik gücünün artması, bu durumu değiştirdi. Türk dış politikası, artan nüfuzuna uygun olarak bölgesel düzeni yeniden şekillendirmeye odaklanıyor.

"Yeni dış politika yönelimi benimsediler"

Türkiye'nin son yıllarda yalnızca yeni bir dış politika benimsemekle kalmadığı, aynı zamanda dış politika yöneliminde farklı bir yol haritası izlemeye başladığına dikkat çekildi.

Öte yandan raporda, Ankara'nın artık statükoyu korumakla ilgilenmediği, aksine onu dönüştürmek istediği görüşü paylaşıldı.

"ABD'li politika yapıcılar için..."

Amerikalı siyasetçilere de öneride bulunulan söz konusu analizde şu ifadeye yer verildi:

Sonuç olarak, ABD'li politika yapıcılar için Türkiye'nin bölgesindeki konumunun tarihi yörüngesini anlamak her zamankinden daha önemli.

Güncellenme Tarihi : 3.2.2023 20:34

İLGİLİ HABERLER