Dünya
  • 29.7.2023 03:00

ABD'de kaç tane transseksüel ve interseks insan yaşıyor? 

ABD'de kaç tane transseksüel ve interseks insan yaşıyor? LGBTQ+ karşıtı yasalar milyonları etkileyecek

ABD'deki LGBTQ+ sakinlerinin, özellikle de erkek veya kadın kategorilerinin tipik tanımlarına uymayan fiziksel özelliklerle doğan interseks kişilerin sayısı hakkında toplanan nispeten yetersiz veriler var. Bu, milletvekillerinin genellikle diğer demografik gruplar için sahip olabilecekleri aynı tür temel bilgiler olmadan yasalar yazdıkları anlamına gelir.

İNTERSEX KAÇ KİŞİ VAR?

Savunuculuk gruplarının çoğu, insanların yüzde 1,7'sinin interseks olarak doğduğunu tahmin ediyor - yaklaşık 5,6 milyon ABD sakinine eşdeğer. Bu tahmin, American Journal of Human Biology'de yayınlanan ve 1955'ten 1998'e kadar kırk yıllık tıbbi literatürü inceleyen bir incelemeye dayanmaktadır . "erkek" veya "dişi" kategorilerine sığmaz.

İnterseks kişiler, cinsel organları, iç üreme organları, kromozom modelleri veya hormonlarıyla ilgili doğal olarak meydana gelen yaklaşık 40 varyasyondan en az biriyle doğarlar.

İnterseksüellik, hem erkeksi hem de kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip olan insanların durumunu belirtir. İnterseksüel olmak bazı durumlarda fiziksel, bazı durumlarda da fiziksel olmasa da hormonal anlamda çift cinsiyetli olmak durumudur. Birey içinde hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabilir. Ama bu herhangi bir şekilde biseksüel olmayı gerektirmez.

KAÇ KİŞİ LGBTQ+?

Williams Enstitüsü'ne göre, ABD'de 13 yaş ve üstü lezbiyen, gey, biseksüel veya transgender olan 13 milyondan fazla insan var; bunların arasında, kendilerini transgender olarak tanımlayan yaklaşık 300.000 genç ve 1.3 milyon yetişkin de var. Bunların yaklaşık yarısı, işte, okulda, barınmada, kamu barınma yerlerinde ve kredide ayrımcılıktan korunmayan eyaletlerde yaşıyor.

KFF ve The Washington Post tarafından yapılan bir anket , ülke çapında kendini transseksüel veya trans olarak tanımlayan yaklaşık 2 milyon kişinin olduğunu ve tüm yetişkinlerin %1'inden azını temsil ettiğini gösteriyor. 

Anket, trans yetişkinlerin çoğunun 35 yaşından genç olduğunu ve büyük çoğunluğun - yaklaşık 10 kişiden 8'i - geçiş yapmanın onları hayatlarından daha memnun ettiğini söylediğini ortaya çıkardı. Trans yetişkinlerin üçte ikisi, çocukluklarında trans olduklarını fark ettiklerini ve yaklaşık üçte biri, 10 yaşında veya daha küçükken anlamaya başladıklarını söylüyor.

ABD Sayımı, 2010 nüfus sayımında eşcinsel çiftlerin liderliğindeki haneler hakkında veri toplamaya başlamasına rağmen, 2021 yılına kadar cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakkında sorular eklemedi. 

2021 ABD Hanehalkı Nüfus Sayımı Nabız Anketi, yanıt veren yetişkinlerin %0,6'sının kendilerini transseksüel olarak tanımladığını ve %1,7'sinin kendilerini ne erkek, kadın ne de trans olarak tanımladığını ortaya koydu.

Aynı Nüfus Sayımı araştırması, yetişkin katılımcıların %4,4'ünün kendilerini biseksüel olarak düşündüğünü, %3,3'ünün gey veya lezbiyen olduğunu ve %88,3'ünün heteroseksüel olduğunu söylediğini ortaya koydu. Yaklaşık %2'si “başka bir şey” olduğunu veya bilmediklerini söyledi.

HABERVİTRİNİ ÖZEL HABERİDİR

Güncellenme Tarihi : 30.7.2023 01:06

İLGİLİ HABERLER