Gündem
  • 29.1.2024 10:30

ABD'de Teksas gerilimi.. Biden 25 eyaleti tehdit etti

ABD'de gerilim had safhada! Trump'tan Texas kararı! Resmen çağrı yaptı

ABD'de Texas eyalet yönetimi ile Biden yönetimi arasındaki gerginlik sonrası eski ABD Başkanı Donald Trump, 25 eyalet gibi kendisinin de Texas yönetimine destek çıktığını açıkadı.

ABD'de 25 eyalet, ABD Başkanı Joe Biden ile Texas eyaleti arasında yaşan sınır güvenliği tartışmasında Texas'a destek veren bildiri yayınlamasının ardından ABD'de gündem Texas ve ABD hükümeti arasındaki gerginlik had safhaya ulaştı.

KARAR ABD'Yİ İKİYE BÖLDÜ

Gerilimin kaynağı, ülkenin güney sınırının güvenliğine ilişkin tartışmalar. Konu, Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki en ciddi tartışma konularından biri haline geldi.

Yüksek Mahkeme'nin sınırın belli bölgelerine yerleştirilen dikenli tellerin kaldırılması kararıyla tansiyon daha da arttı.

Texas Valisi Greg Abbott kararı tanımayacağını duyurdu.

25 Cumhuriyetçi vali de Texas'a desteğini açıkladı. Konu Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında güç yarışına döndü.

TRUMP'TAN ULUSAL MUHAFIZLARI GÖNDERİN ÇAĞRISI

Texas'a bir destek de Cumhuriyetçilerin en güçlü başkan aday adayı, eski ABD Başkanı Donald Trump'tan geldi.

Trump, tüm eyaletlere çağrı yaparak ulusal muhafızlarını Texas'a göndermeleri çağrısı yaptı

ABD'nin güney sınırının yasa dışı göçmenlerden korunması gerektiğini belirtti.

Texas Valisi de eyaletin bünyesinde yer alan Ulusal Muhafızların bölgede görevlerine devam ettiğini açıkladı.

10 Cumhuriyetçi eyaletin destek için bölgeye ulusal muhafız gönderdiğini duyurdu.
Vali Abbott, federal yetkililerle karşı karşıya gelmeye hazırlıklı olduklarını da söyledi.  

NE OLMUŞTU?

ABD'de 25 eyalet valisi, Texas ile Biden hükümeti arasında yaşanan sınır anlaşmazlığı tartışmasında Texas'ı destekledi. 25 vali, Joe Biden'ı ülkeyi savunmasız bırakmakla suçlayarak Biden karşıtı ortak bildiri imzaladı.

25 EYALET BİDEN'A KARŞI ORTAK BİLDİRİ YAYINLADI

25 eyalet valisi, Anayasa Mahkemesi'nin Meksika sınırındaki tel örgülerin kaldırılması kararına karşı çıktı.

Cumhuriyetçi Valiler Birliği tarafından yayınlanan bildiride , "Sınırın güvenliğini sağlamak için dikenli tel örgüler de dahil olmak üzere her türlü araç ve stratejiyi kullanma konusunda Vali arkadaşımız Greg Abbott ve Texas Eyaleti ile dayanışma içindeyiz" denildi.

ABD'de Anayasa Mahkemesi, Meksika sınırına Texas Valisi Gregg Abbott tarafından yasa dışı göçü önlemek için çekilen tel örgünün merkezi hükümete bağlı görevliler tarafından kesilebileceğine karar vermişti.

Joe Biden'den Kongre'de 25 eyalete tehdit gibi uyarı: Anında yürürlüğe sokarım

ABD Başkanı Joe Biden Kongre'de tekrar kontrol altına alınana kadar sınırı (ABD-Meksika) kapatma konusunda kendisine acil durum yetkisi verecek tasarı hakkında 'Bugün yasalaşsa, sınırı hemen kapatırım.' dedi.

Biden, Güney Carolina'daki seçim kampanyasında, ülkedeki ana gündem maddelerinden biri olan sınır güvenliği sorununa ilişkin konuştu.

Hükümetin Kongre'ye önerdiği sınır güvenliği tasarısının onaylanması halinde ABD-Meksika sınırını hemen kapatacağını belirten Biden, "İki partili bir yasa tasarısı Amerika için iyi olacak. Bozulan göçmenlik sistemimizi düzeltmeye yardımcı olmak ve burada olmayı hak edenlere hızlı erişim sağlamak için Kongre'nin bunu geçirmesi gerekiyor." dedi.

Biden, tasarının başkan olarak kendisine, tekrar kontrol altına alınana kadar sınırı kapatma konusunda acil durum yetkisi vereceğini dile getirerek, "Eğer bu tasarı bugün yasalaşsaydı, sınırı hemen kapatır ve hızla düzeltirdim." diye konuştu.

YETKİ İÇİN SINIRDAN GEÇEN DÜZENSİZ GÖÇMEN SAYISININ GÜNLÜK 5 BİNİ GEÇMESİ LAZIM

Biden hükümetinin Kongre'ye sunduğu tasarı, sınırdan geçen düzensiz göçmen sayısının günlük 5 bini geçmesi halinde Başkan'a sınırı kapatma yetkisi veriyor.

110 MİLYAR DOLARLIK ACİL YARDIM PAKETİ

Tasarı, 14 milyar doları sınırda güvenliği sağlayacak yeni devriye kuvvetleri oluşturulması, düzensiz göçmenlerin işlemlerini hızlandıracak personel ve ekipman alımını içeren 110 milyar dolarlık acil yardım paketinin de onaylanmasını gerektiriyor.

Biden'ı sınırları korumamakla eleştiren Cumhuriyetçiler, özellikle söz konusu paketin içinde Ukrayna'ya yapılacak askeri yardım kalemine karşı çıkıyor.

GEÇEN AY SINIRDAN GEÇEN YAKLAŞIK 250 BİNE YAKIN DÜZENSİZ GÖÇMEN GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, ABD Sınır Devriyesi yetkilileri, kasım ayına göre yüzde 31 artışla geçen ay sınırdan geçen yaklaşık 250 bine yakın düzensiz göçmeni gözaltına aldıklarını, bazı günler sınırdan geçen düzensiz göçmen sayısının 10 bini aştığını açıkladı.

Aralıkta yakalanan düzensiz göçmenler içinde 56 binle Meksikalıların çoğunlukta olduğu, bunu 47 bine yakın kişiyle Venezuelalı göçmenlerin izlediği bilgisi verildi.

TEKSAS İLE "DİKENLİ TEL" KRİZİ

Biden hükümeti ile Cumhuriyetçi Teksas Valisi Gregg Abbott arasındaki "dikenli tel krizi" de devam ediyor.

ABD Yüksek Mahkemesinin Meksika sınırının Rio Grande Nehri boyunca Teksas tarafından çekilen dikenli tellerin kaldırılması kararının ardından Teksas Valisi Abbot ile Başkan Joe Biden arasındaki anlaşmazlık tırmanmıştı.

 

 

 

Güncellenme Tarihi : 29.1.2024 22:07

İLGİLİ HABERLER