Dünya
  • 2.12.2023 21:00

ABD'den katliam için İsrail'e 72 bin bomba ve top mermisi gönderdi

ABD, Gazze Savaşı İçin İsrail'e 2000 Poundluk (900 kiloluk) Bunker Buster Bombaları Gönderdi.ABD daha önce İsrail'e gönderdiği toplam silah sayısını ya da 100 adet BLU-109, 2000 kiloluk sığınak imha bombalarının transferini açıklamadı.

Devasa bombalar ve top mermileri gönderdikten sonra ABD, İsrail'i sivil kayıplarını sınırlamaya da çağırıyor

ABD'li yetkililer, ABD'nin Hamas'ı Gazze'den çıkarmaya yardımcı olmak için İsrail'e onbinlerce diğer silah ve top mermisinin yanı sıra büyük sığınak bombaları da sağladığını söyledi.

Yetkililer , yaklaşık 15.000 bomba ve 57.000 top mermisinin de aralarında bulunduğu silah sevkiyatının 7 Ekim saldırısından kısa bir süre sonra başladığını ve son günlerde de devam ettiğini söyledi. ABD daha önce İsrail'e gönderdiği toplam silah sayısını ya da 100 adet BLU-109, 2000 kiloluk sığınak imha bombalarının transferini açıklamadı.

ABD'nin Hamas'ın Gazze'den çıkarılmasına yardımcı olmak için İsrail'e on binlerce silah ve top mermisinin yanı sıra büyük sığınak avcısı bombalar sağladığı bildirildi. ABD'li yetkililer, yaklaşık 15 bin bomba ve 57 bin top mermisinin de bulunduğu silah sevkiyatının 7 Ekim saldırısından kısa bir süre sonra başladığını ve son günlerde de devam ettiğini söyledi.

ABD yetkililerinin The Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamaya göre ABD'nin İsrail'e gönderdiği mühimmat listesinde, 5 binden fazla MK82 güdümsüz bomba, 5 bin 400'den fazla MK84 savaş başlığı bombası, 1000 civarında GBU-39 küçük çaplı bomba ve güdümsüz bombaları güdümlü "akıllı" bombalara dönüştüren yaklaşık 3 bin JDAM (Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı) bulunuyor.

Uluslararası Kriz Grubunun kıdemli danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanı Brian Finucane, söz konusu sevkiyata ilişkin, "Bu, Bakan (Anthony) Blinken ve diğerlerinin daha küçük çaplı bombaların kullanılması yönünde bildirdiği tavsiyelerle tutarsız görünüyor." dedi.

Finucane, söz konusu mühimmatların "yer altı sığınaklarını patlatmak için" kullanıldığını belirterek, "Sorun şu ki, bombayı attığınızda o tünellerin üzerinde yüz binlerce sivilin bulunduğu devasa bir mülteci kampı var. Sivillere verilen zararı da hesaba katmalısınız." ifadelerini kullandı.

Eski ABD Savunma Bakanı Yardımcısı ve Deniz Piyadeleri ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) subayı Mick Mulroy, "Bunlar, Afganistan ve Suriye'de açık, kentsel olmayan alanlarda yaptığımız savaşlarda tercih ettiğimiz silahlardır." dedi.

ABD ayrıca İsrail'e yaklaşık adet 155 mm güdümlü 57 bin top mermisinin yanı sıra binlerce başka top mermileri ve çeşitli hafif silahlar da göndermişti.

İsrail - Gazze sınırında askeri yığınak

İsrail ordusu, "insani ara"nın sona ermesinin ardından abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırılarına devam ediyor.

İsrail - Gazze Şeridi sınırına yakın Sderot bölgesinde çekilen fotoğraflarda çok sayıda tank, obüs ve zırhlı araçlar görünüyor.

Güncellenme Tarihi : 2.12.2023 21:40

İLGİLİ HABERLER