Asayiş
  • 20.7.2009 10:49

ADLİ TIP'TA POLİSLERİ BİLE ŞAŞKINA ÇEVİREN SKANDAL...

SON dönem pek çok skandalla sarsılan Adli Tıp Kurumu’nda sular durulmuyor. Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 14 yaşındaki B.Ç.’ye ‘Ruh sağlığı bozulmamıştır’ şeklinde rapor vererek, Üzmez’in tahliyesine yol açan, ardından da vahşice öldürülen Münevver Karabulut’un otopsisinde başka ceset üzerindeki sperm örneğinin genç kıza bulaştığını itiraf eden Adli Tıp Kurumu, bu kez yeni bir skandala imza attı. Karabulut cinayetinde bir başka cesetteki sperm örneğini genç kıza bulaştırarak hem cinayetin seyrini, hem de kafaları karıştıran Adli Tıp Kurumu’nun, 2.5 yıl önce işlenen İsmailağa cinayetinde de kanları karıştırdığı ortaya çıktı.

15 KANLI PARÇA İNCELENDİ

Skandal olay, İsmailağa cinayetinin ardından meydana geldi. Soruşturmayı yürüten Cinayet Büro ekipleri, cinayetin ardından yaşananlinç olayına karışanları tespit etmek için camide bulunan ve kime ait olduğu belirlenemeyen takke ve çoraplarla giysi parçalarının da aralarında bulunduğu 15 adet kanlı materyali Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Savcılık, imamı öldüren Mustafa Erdal ile imam Bayram Ali Öztürk’ün cesetleri üzerinden alınan kan örneklerine de DNA testi yapılması ve test sonuçlarının gözaltına alınan cemaat üyelerinin kan örnekleriyle karşılaştırılmasını istedi.

POLİSLER ŞAŞKINA DÖNDÜ

Adli Tıp Kurumu, linç edilen Mustafa Erdal’a ait kanın Kriminal Laboratuvar incelemesini tamamlayarak, inceleme sonucunu polise gönderdi. Ancak polis, inceleme raporunda bir garipliğin bulunduğu sonucuna vardı. Adli Tıp Kurumu raporunda, incelenen kanın bir kadına ait olduğu ifadesi polisleri de şaşkına çevirdi. Polis, kanı alınan şüpheliler arasında bir kadının bulunmadığını belirterek, kanın tekrar incelenmesi talebinde bulundu.

İTİRAF EDİLDİ

Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi, polisin gönderdiği kanı tekrar incelemeye aldı. İkinci tetkikte de, kanın bir kadına ait olduğunu kesinleşti. Yapılan araştırma sonucu Mustafa Erdal’ın kanı ile bir başka kişiye ait kanın karıştırıldığı tespit edildi. Bunun üzerine kurum, kan numunelerini tekrar inceledikten sonra polise yazdığı yazıda kanların karıştırıldığını itiraf etti. Mustafa Erdal’a ait kan örnekleri gerekli incelemelerin ardından polise gönderildi.

İLGİLİ HABERLER